Diakonie: Světový den proti násilí na seniorech

15.06.2012 14:22

I společnost se dopouští na seniorech násilí. Tím násilím je ageismus.

Diakonie: Světový den proti násilí na seniorech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku
reklama

Patnáctý červen je vyhlášen Světovým dnem proti násilí na seniorech. Příležitost zamyslet se nad našimi postoji k lidem vyššího věku.

15. 6. 2012: Dnešní den si připomínáme jako Světový den proti násilí na seniorech. Násilím však nemusí být zdaleka jen fyzický atak nebo psychické týrání. Také diskriminační postoj společnosti a veřejného mínění k seniorům lze považovat za násilí. Navíc má tento druh „násilností“ dopad na obrovský počet lidí. Podle výsledků domácích průzkumů zažil téměř každý třetí občan starší 60 let a více než každý druhý starší 70 let v nedávné době situace, kdy se k němu chovali rozdílně jen z důvodu jeho vyššího věku.

Aktivní a spokojené stárnutí. Realita, nebo fikce…

„Podle několika nedávných průzkumů senioři definují své největší problémy nikoliv v oblasti financí, ale vztahů. Samota, společenská degradace a vnímané opovržení je to, co bolí. Pocit, že jsou nepotřební a zneuznaní, to je to, co může objektivně zhoršit i fyzické zdraví a zkrátit lidský život,“ říká socioložka Mgr. Lucie Vidovičová, Ph. D.

Ageismus, jak zní odborný termín pro diskriminaci a podhodnocení na základě věku, je bohužel jedním z nejrozšířenější podoby diskriminace vůbec. Promítá se přitom již ve skutečnosti, že senioři jsou vnímáni jako „pomalí, popletení, nemohoucí“. Také oslovení na adresu staršího člověka bývají často hanlivé, označujeme je bez ostychu výrazy „stařík“ či „dědek“, „bába“ atp.

„Tady se jedná o projev násilí takzvaně symbolického. Cíleného, přesto velmi skrytého, obtížně odhalitelného a ještě hůře potrestatelného ageistického a diskriminačního chování, jež vychází z přesvědčení, že stáří je méněcennou, nekvalitní a nepotřebnou částí lidského života,“ dodává Lucie Vidovičová. Trend ageismu je přitom v určitých oblastech rostoucí – například na trhu práce je dnes za „starého“ často považován již člověk ve věku nad 45 let!

Postoj společnosti ke starším lidem se snaží změnit také dlouhodobá kampaň Diakonie ČCE nazvaná „Otevřeno seniorům“ (www.OtevrenoSeniorum.cz). Cílem kampaně je ukázat, že stáří a stárnutí má svou kvalitu a cenu a zároveň upozorňuje na výše zmíněný fakt, že senioři jsou ve společnosti přehlíženi. Zaměření kampaně se nese v duchu jejího titulu. Chceme otevřít seniorům …mysl lidí, přístup institucí i jednotlivců, veřejné prostory, zkrátka společnost.

Je náš postoj ke stáří nadobro odcizený? Kampaň se snaží vyvolat diskusi nad nejčastěji tradovanými omyly, stereotypy a předsudky, jež si naše společnost vůči fenoménu stáří podržuje…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace podnikatelek a manažerek spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseWOMEN

9:31 Asociace podnikatelek a manažerek spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseWOMEN

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) spouští na sociálních sítích kampaň #ChooseW…