Dny pozemního vojska Bahna – událost, kde vojáci ukážou techniku a odrazí útok protivníka

04.06.2017 21:50

Příznivci vojenské historie a fanoušci Armády České republiky se opět sejdou na Dnu pozemního vojska Bahna 2017 v sobotu 10. června od 9 do 17 hodin. Akce se koná v prostoru Zadního Bahna u Strašic na Rokycansku, v bývalém vojenském újezdu Brdy. Armáda České republiky zde představí řadu činností vojenských profesionálů.

Dny pozemního vojska Bahna – událost, kde vojáci ukážou techniku a odrazí útok protivníka
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Návštěvníci si užijí zábavu po celý den

Návštěvníci se mohou těšit na současnou a historickou techniku i na hlavní dynamickou ukázku AČR - obrannou operaci k odvrácení útoku protivníka. „Bahna nejsou pouze prezentační akcí pro veřejnost, ale také součástí výcviku jednotek pozemních i vzdušných sil. Chceme divákům přiblížit přípravu vojenských profesionálů k obraně České republiky a účast v operacích mezinárodního společenství států NATO,“ uvedl velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta.

Armáda ukáže, jak zasáhne proti protivníkovi

BAHNA 2017 – událost, kde si příznivci armády přijdou na své

Jednotky 7. mechanizované brigády dokončují budování obrany na státní hranici a jsou připraveny odrazit útok protivníka, který pronikl do hloubky obrany zasazením taktického vzdušného výsadku (TVV) v rámci útočné operace. Protivník chce proniknout na naše území a obsadit jej. Za pomoci taktického vzdušného výsadku v hloubce naší obrany obsadí prostor důležitý pro další rozvíjení svého útoku. Obsazení tohoto prostoru provede TVV z vrtulníků Mi-171 Š za podpory bitevních letadel L-159 Alca. Protivník po obsazení provede doplnění záloh a odsun raněných pomocí vrtulníků. 7. mechanizovaná brigáda  za podpory přiděleného úsilí letectva a dělostřelectva provede ničení TVV a  obnovení obrany.

Připraveny jsou také ukázky jízdních vlastností pásových a kolových vozidel AČR a Nadace Pozemního vojska AČR:

  • T34, T55, T72, T72M4CZ
  • OT 62, BVP 1, BVP 2
  • KBVP, LOV Iveco, LOV Dingo, M8 Greyhound

V rámci Bahen 2017 se představí také příslušníci Vojenské policie, Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru a Vězeňské služby.

Do cvičení Bahna se zapojí přes 1 400 vojenských profesionálů včetně žáků Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany s více než 500 kusy pozemní techniky. Na dynamických a statických ukázkách se budou podílet také příslušníci Aktivní zálohy 7. mechanizované brigády a Vojenské policie.

Nebudou chybět ani zahraniční armády

V letošním roce zpestří program ozbrojené síly Rakouska, které předvedou bojové vozidlo pěchoty ULAN, slovenská armáda ukáže mobilní komunikační systém MOKYS a polští vojáci přivezou vozidlo Rosomák. Zastoupení bude mít také armáda z USA.

Na programu budou i ukázky historie

František Koch, člen správní rady Nadace Pozemního vojska AČR a ředitel Muzea na demarkační linii Rokycany, k letošnímu svátku příznivců vojenské pozemní techniky řekl: „Program bude v tomto roce neméně atraktivní. Letošní ročník zahrnuje kromě tradičního defilé historické techniky také tři historické ukázky. Jedna z nich je překvapením. Prozradím jen, že se váže ke stému výročí vítězné bitvy československých legionářů u Zborova,“ sdělil František Koch.

Den pozemního vojska Bahna 2017 organizuje Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Armádou České republiky reprezentovanou Velitelstvím pozemních sil v čele s generálmajorem Štefanem Kaletou. Do akce se zapojí sekce podpory Ministerstva obrany, Vzdušné síly AČR, Vojenská policie AČR, Velitelství výcviku - Vojenská akademie, Policie ČR, Vězeňská služba ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

13:07 Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

Více než dvacet učeben, obchody a další provozní místnosti vzniknou ve Střední škole Brno, Charbulov…