Dvě stě let od drtivé porážky. ČT2 zmapuje osud Napoleona od jeho vzestupu až po Waterloo

02.06.2015 16:12

Před dvěma sty lety proběhla na nynějším území Belgie bitva, která se stala synonymem pro drtivou prohru. 18. června 1815 byla obec Waterloo svědkem definitivní porážky francouzského vojska vedeného císařem Napoleonem I. Bonaparte.

Dvě stě let od drtivé porážky. ČT2 zmapuje osud Napoleona od jeho vzestupu až po Waterloo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Česká televize k tomuto výročí v premiéře odvysílá třídílné francouzské dokumentární drama o slavných bitvách Napoleonovy armády a rovněž výpravnou koprodukční minisérii Napoleon, která se částečně natáčela i v České republice.

Napoleon byl rozporuplný vojevůdce a politik, jenž se nesmazatelně zapsal do dějin moderní Francie. Velkolepý čtyřdílný filmový projekt z roku 2002 pojednávající o jeho životě si vyžádal díky rozpočtu v řádech desítek milionů eur koprodukci celkem osmi zemí nejen ze starého kontinentu, ale i ze zámoří. Velké bitevní scény za účasti tisíců statistů se před filmovou kamerou odehrály na několika místech Evropy, natáčení exteriérů probíhalo také na řadě míst České republiky. Výpravnou minisérii Napoleon s hereckými hvězdami světového formátu, jakými jsou Gérard Depardieu, John Malkovich, Isabella Rossellini či Christian Clavier v titulní roli císaře Napoleona, uvede ČT2 každou sobotu počínaje 6. červnem od 20 hodin.

Druhý program České televize se bude bitvám Napoleonovy armády včetně té nejslavnější, ve které císařské vojsko utrpělo definitivní porážku, věnovat také po tři následující úterní večery. V premiéře francouzského doku dramatu diváci uvidí Bitvu u Borodina, Bitvu na Berezině a samozřejmě i nechvalně proslulé Waterloo. První díl Napoleon: Bitva u Borodina startuje na ČT2 již 2. června ve 20 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Starostové vyhlašují stávkovou pohotovost. Čekají propad obecních rozpočtů o dalších 10 miliard

14:57 SMS ČR: Starostové vyhlašují stávkovou pohotovost. Čekají propad obecních rozpočtů o dalších 10 miliard

Sdružení místních samospráv ČR dnes vyhlásilo stávkovou pohotovost starostů. Důvodem jsou další návr…