ERÚ stanovil indikativní ceny plynu pro 1. čtvrtletí roku 2017

14.12.2016 8:40

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydává pro spotřebitele na úrovni domácností a maloobchodu indikativní ceny plynu pro 1. čtvrtletí roku 2017.

ERÚ stanovil indikativní ceny plynu pro 1. čtvrtletí roku 2017
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ
reklama

„ERÚ nese podíl na snížení cen za plyn, a to prostřednictvím zveřejňování indikativních cen služby dodávky plynu. Ty se pro první čtvrtletí roku 2017 snižují v průměru o 14,5 %,“ uvádí předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru – Vaření, Ohřev vody a Otop. Ukazatel odráží cenu plynu na burze, náklady a marži. (Podotýkáme, že marže není zisk, ale zahrnuje i náklady obchodníka, vč. poplatků.) Pokud si zákazníci přičtou regulovanou složku ceny (ta je specifická pro jejich distribuční území) a daně, zjistí, kolik mohou ušetřit změnou smlouvy.

Právě indikativní ceny plynu jsou jednoduchým a účinným nástrojem, podle kterého spotřebitelé vidí na první pohled, zda za plyn zbytečně nepřeplácejí. Pokud ano, mohou tento argument použít při vyjednávání o snížení ceny u dodavatele.

„Jako zásadní je třeba sdělit, že neexistuje postih obchodníka, bude-li i nadále prodávat tuto komoditu za vyšší cenu, než je indikativní cena. Pro obchodníka je indikativní cena nezávazná. Slouží především pro kontrolu spotřebiteli,“ vysvětluje Alena Vitásková.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Ministr Brabec slavnostně otevřel novou budovu Českého hydrometeorologického ústavu

17:36 ČHMÚ: Ministr Brabec slavnostně otevřel novou budovu Českého hydrometeorologického ústavu

Ministr životního prostředí se zúčastnil v pražských Komořanech slavnostního otevření nového předpov…