Ekonomika.cz: Značkový guláš v českých regálech

03.11.2013 15:40

Nevíte, jaký rozdíl je mezi značkou Česká kvalita, Český výrobek, Czech made, a spoustou „cechovních“ českých značek, jako je například Český pekař? Zeptáte-li se, většinou dostanete stručnou odpověď- no, asi české výrobky. Ale zda jde o potraviny, průmyslové výrobky, nebo služby, už vám nikdo neodpoví. A po záludné otázce, zda výrobek s logem třeba Czech made může mít i certifikát Česká kvalita, se už s vámi nikdo bavit nebude. Tahle inflace češství ve značkách kvality všem pořádně motá hlavy.

Ekonomika.cz: Značkový guláš v českých regálech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Známkami kvalit potravin se zabývá server www.ekonomika.cz ve svém seriálu pro tento týden.

Součástí marketingu značek je i označování výrovku „nadfiremní“ známkou kvality, kdy nad výrobcem bere záštitu někdo jiný. U nás se v posledních letech se značkami kvality zejména u potravin roztrhl pytel. Je pravdou, že srovnávat marketingový dopad například u nás asi nejznámější Klasy s marketingem Coca-Coly je poněkud přehnané, ale principy dobrého marketingu jsou pořád stejné. Dokázat, že to, co slibuji na obalu či v reklamě, je dlouhodobě pravdivé.

Na tuzemském trhu najdete loga, která mají buď legislativní oporu (například evropská chráněná označení – původu, zeměpisného původu, zaručená tradiční specialita) nebo oporu v národních systémech kvality (například KLASA, Regionální potravina, loga pod systémem Česká kvalita pod Ministerstvem průmyslu a obchodu, loga zaštítěná Asociací krajů ČR, Potravinářskou komorou, Hospodářskou komorou apod.). To jsou tedy označení garantované státními institucemi.

Dá se říci, že v českých obchodech se v poslední době různé známky a certifikáty zaručující původ a kvalitu výrobků poněkud přemnožily. Asi nejznámější je zmíněná Klasa. Klasu a značku regionální potravina uděluje Ministerstvo zemědělství. Dostanou ji jen ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky. Na označení Regionální potravina má nárok potravinářský výrobek, který zvítězí v krajských soutěžích. Produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno a musí být dokonce i ze surovin dané oblasti. Tyto dvě značky jsou nejznámější, ale vedle nich je řada už méně známých.

Setkáváme se se známkami Český výrobek či Czech made, Česká kvalita a jinými s přívlastky český, česká, české… Tyto výrobky musejí být zhotoveny na českém území a ze stanoveného podílu českých surovin. Ale je tu také BIO - celostátní ochranná známka pro biopotraviny, nebo Zdravá potravina, která nesmí obsahovat sporné přídavné látky, éčka a umělá aromata.

Tím ale výčet nekončí. Je tu také BIO V EU - čili logo EU pro ekologickou produkci balených biopotravin. Dále je tu - Vím co jím - což má být označení nutričně vyvážených potravin.

Nebo se můžete také setkat s označením CERTIFIED E-FRIENDLY FOOD (CEFF), což jsou potravinářské výrobky bez obsahu konzervantů, umělých barviv a sladidel.

K tomu, aby z té spousty označení měl kupující v hlavě pořádný „guláš“, tedy není daleko. Není divu. V dnešní době si téměř každý obchodní řetězec zavádí svou vlastní známku kvality. Albert má svou Albert kvality, řetězec Tesco má svou Tesco Záruku kvality a Billa značku Naše Bio.

Faktem je, že lidé českým značkám kvality u potravin příliš nevěří. Proč? Je jich mnoho a proto se v nich nevyznají. V chaosu, který u nás na trhu vládne, se dá zorientovat jen stěží. Navíc na komplexní vnímání kvality (a ne ceny) potravin není náš spotřebitel připraven – informací je málo, téměř nikdo politiku značek nevede, naopak často je kupující otevřeně či skrytě klamán. Zákazník neví, jak kvalitu „uchopit“, a tak se drží jediného jasného a ne zrovna nejvhodnějšího vodítka – ceny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rep

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberecký kraj ocenil při příležitosti Dne učitelů 21 osobností

16:17 Liberecký kraj ocenil při příležitosti Dne učitelů 21 osobností

Již podevatenácté Liberecký kraj uspořádal slavnostní setkání spojené s oceněním vybraných pedagogi…