Energetické strojírenství běží i v nelehké době

06.04.2020 12:56 | Zprávy

I přes obtížnou situaci během pandemie koronaviru, český jaderný průmysl funguje a vytváří hodnoty. Dodavatelé pro energetiku pracují na dlouhodobých projektech, a proto se jich současná krize tolik nedotýká - i když samozřejmě některé menší potíže pociťují. Problémy ale mohou přijít v budoucnu.

Energetické strojírenství běží i v nelehké době
Foto: ZAT
Popisek: Pracovníci společnosti ZAT v době koronavirové krize

Zatím vše běží

„Fungujeme prozatím normálně, naplnění plánu výroby odpovídá danému měsíci a době. Všechny nevýrobní činnosti jsou utlumeny z bezpečnostních důvodů,“ uvádí armaturka LDM z České Třebové. Další strojírenská firma, ZPA Pečky, která dodává do elektráren servomotory, uvádí, že v současnosti vyrábí na cca na 80 %. Export nebyl současnou situací zatím výrazně dotčen. „K přejímce máme připraveno 54 kusů servomotorů vyrobených pro Rosatom. Ve výrobě máme ještě cca 40 kusů,“ říká Jan Bulíček, výkonný ředitel ZPA Pečky.

Dodávky pro jadernou energetiku jsou na tuzemském trhu sice malé, neboť velké projekty byly dokončeny a výstavba nových bloků začne až za delší dobu, ale i tak jde v období současném období o relativně stabilní obor. Výhodou je, že práce probíhají na dlouhodobých projektech a nejsou tolik závislé na aktuální poptávce běžného trhu jako jiné průmyslové obory.

Potvrzuje to i například společnost Sigma Group: „V segmentu jaderné energetiky neevidujeme žádné zpoždění ani výkyvy. Jedná se zde o dlouhodobé kontrakty a případné posuny v řádu měsíců by neměly být velkým problémem.“

Podobně pokračuje výroba pro jadernou energetiku i v armaturce ARAKO. „Segment jaderné energetiky je v rámci naší firmy řízen strojírenskou divizí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která doposud nic nepozastavila ani nenařídila omezení z její strany. Proto ani my v této oblasti nepociťujeme žádná omezení a dále vyrábíme armatury pro jadernou energetiku na současné projekty Rosatomu,“ uvádí Julie Dolgusheva, výkonná ředitelka společnosti ARAKO.

Veškerá výroba, která prozatím pokračuje, je ale závislá na přísunu materiálů a polotovarů od subdodavatelů. Zatím v této oblasti český jaderný průmysl nezaznamenává větší obtíže. „Problémy začínají být hlavně s dodavateli ze států EU, ale to se nám prozatím daří vykrýt alternativními dodavateli,“ uvádí společnost LDM. „Setkáváme se s menšími problémy, občasnými jednotlivými výpadky dodávek od našich subdodavatelů, například se nám zpozdí kamion z Německa nebo Itálie. Ale s tím si poradíme operativně,“ dodává Anton Slobodin, statutární ředitel Kabelovny Kabex.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

7:14 AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

Prohlášení AMSP ČR k návrhu Evropské komise ohledně cíle snížení emisí CO2 o 90 % do roku 2040