Era: Lidé rádi podpoří projekty v rámci regionu, kde sami žijí

22.01.2014 18:08

Pilotní grantový program Era pomáhá regionům ukázal, že lidé se aktivně zajímají o dění v regionech, kde žijí, a zajímavé projekty jsou ochotni podpořit i finančně. Drobní dárci přispěli během měsíce a půl na dobročinné projekty z devíti regionů částkou 298 878 korun. Era mezi účastníky grantového programu rozdělila ještě další 1 035 000 korun.

Era: Lidé rádi podpoří projekty v rámci regionu, kde sami žijí
Foto: erasvet.cz
Popisek: Era

„Zájmem drobných dárců, kteří se do programu Era pomáhá regionům zapojili, jsme byli velmi příjemně překvapeni. Jelikož se jednalo o pilotní projekt, nečekali jsme, že se během měsíce a půl vybere bezmála 300 000 korun,“ říká Jitka Švejcarová, manažerka společenské odpovědnosti Ery. „Projekt vnímáme jako velmi úspěšný, nejen kvůli finančnímu přínosu, který je pro regionální neziskovky mnohdy klíčový, ale také z pohledu oživení komunitního života v mikroregionech. Momentálně proto plánujeme, že bychom program Era pomáhá regionům napříště zorganizovali v celorepublikovém měřítku,“ dodává Švejcarová.

Nejvíce peněz míří do Českých Budějovic

Díky podpoře Ery i drobných donátorů budou zrestaurovány sochy, vybavena chráněná dílna, provozována ptačí stezka, upraví se dětské hřiště, vybaví se veřejné ohniště, vysadí se alej a na mnoha místech zmizí bariéry pro tělesně postižené. Největší úspěch nakonec zaznamenal studentský projekt z Českých Budějovic, který se ucházel o grant pro osvětlení kostela sv. Rodiny. Studenti Biskupského gymnázia J. N. Neumanna, kteří ve spolupráci s farou a architektem Josefem Pleskotem kostel opravují, získali celkem 97 799 korun. „Snažíme se mít kostel hodně otevřený, hlavně pro studenty a jejich aktivity a přednášky. Peníze, které jsme získali v rámci programu Era pomáhá regionům, přidáme k těm, jež jsme vybrali v adventním čase. Společně poslouží k osazení druhé části osvětlení v kostele," říká Josef Prokeš, spirituál českobudějovického biskupského gymnázia.

Druhým nejúspěšnějším projektem se staly barokní sochy ze zbořeného kostela v Hustopečích, na jejichž záchranu poputuje celkem 90 398 korun. A trojici nejúspěšnějších uzavírá projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické zaměřený na pečovatelskou službu. Vybranou částku ve výši 77 451 korun použije diakonie na koupi nového auta, které bude pracovníky pečovatelské služby vozit za klienty.

Era pomáhá regionům – podpora pro jednotlivé mikroregiony:

Zapojit se znamená získat

Pilotní program pomohl v devíti regionech celkem 27 neziskovým a příspěvkovým organizacím. Era jim věnovala nejen peníze, ale také mediální podporu a webovou platformou pro výběr peněz od soukromých dárců. Projekt, který získal v daném regionu nejvyšší podporu od drobných dárců, dosáhl rovněž na nejvyšší grant od Ery. Organizace tedy měly samy šanci svou aktivitou výsledky ovlivnit. V každém regionu se rozdělovalo 115 000 korun, a to podle následujícího klíče: projekt, který měl nejvyšší finanční podporu, dostal grant 50 000 korun, druhý 40 000 korun a třetí 25 000 korun. „Jelikož jde o regionální či komunitní granty, chtěli jsme, aby se zapojili místní lidé – aby právě oni rozhodli, na který projekt přispějí, a který máme nejvíce podpořit i my,“ doplňuje Jitka Švejcarová.

Více na www.erapomaharegionum.cz

Era je obchodní značka Československé obchodní banky, a.s. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Stovky veřejných budov po celém Česku budou spotřebovávat méně energie

22:45 Státní fond životního prostředí: Stovky veřejných budov po celém Česku budou spotřebovávat méně energie

Úspory energií v nemocnici v Novém Městě na Moravě, rekonstrukce hasičské zbrojnice v Nejdku nebo za…