Získání vysokoškolského diplomu stojí studenty především čas, úsilí a vytrvalost v plnění celé řady povinností. Jejich rodiče se pak musí smířit zejména s dočasně zvýšenými rodinnými výdaji. Tyto náklady se ale vašim potomkům v budoucnu mnohonásobně vrátí například i v podobě vyššího platového ohodnocení. Dnes vám v seriálu Ze života peněz řekneme, s jakými částkami budete muset předběžně počítat a jak zároveň ulevit peněžence.
1. Poplatky za studium a školné
Vysoké školy mohou stanovovat různé poplatky spojené se studiem. Zatímco veřejné vysoké školy mají v tomto směru značná omezení vyplývající ze zákona o vysokých školách, poplatky spojené se studiem na soukromých vysokých školách stanoví sama škola vnitřním předpisem. První poplatek, který musí každý student zaplatit, bývá často za přijímací řízení. Ten se v současnosti pohybuje v zákonem stanovené maximální výši 560 Kč. „Pokud student nestihne ukončit školu v řádné době studia, pak ho čeká poplatek za prodloužení. Na některých veřejných vysokých školách si studenti připlatí i za výuku v cizím jazyce. Výši této platby však zákon nestanoví,“ doplňuje ředitel Klientské komunikace Ery Jan Doubek. Školné se zatím týká pouze přípravných nultých ročníků veřejných škol a soukromých vysokých škol. Jeho výši si škola stanoví individuálně. Průměrné školné začíná na částce 30 - 50 tisíc korun za rok a v ceně obvykle nejsou učebnice. Váš potomek se ale může rozhodnout pro školu, která si ročně účtuje i 120 tisíc korun. Proto je dobré se o platbě školného informovat včas, aby vás pak nezaskočily částka nebo období studia, které je třeba zaplatit dopředu. Také si ověřte, co vše školné obsahuje.
Rada navíc: Myslete na to, že u víceoborových studií je nutné podat také patřičné množství přihlášek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva