Evropská unie se dohodla s Tureckem na společném řešení migrační krize

29.11.2015 22:09

Český premiér Bohuslav Sobotka společně s lídry členských zemí EU dnes na mimořádném summitu v Bruselu podpořil deklaraci o spolupráci Unie s Tureckem. Jejím cílem je vedle prohloubení vzájemné spolupráce také boj proti nelegální migraci. Evropská unie mimo jiné poskytne Turecku finanční pomoc ve výši 3 miliard eur, Turecko se zavázalo k aktivní ochraně hranic a uplatňování readmisních dohod.

Evropská unie se dohodla s Tureckem na společném řešení migrační krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Premiér Bohuslav Sobotka dnes s evropskými partnery podpořil přijetí společné deklarace, která posiluje vztahy mezi EU a Tureckem. Z dnešní dohody mezi členskými státy EU a Ankarou vyplývá, že Turecko zpřísní ostrahu svých hranic a bude aktivně bránit nelegální migraci, a to zejména intenzivnější spoluprací s Řeckem a Bulharskem při ochraně vnější hranice.

Turecko dále zlepší péči o uprchlíky na svém území a posílí boj proti převaděčům a ilegálním pašerákům. Z dnešního mimořádného summitu také vyplývá, že od června 2016 budou v plném rozsahu fungovat readmisní dohody mezi EU a Tureckem tak, aby mohla Evropa navracet ilegální migranty zpět do Turecka.

Opatření, která bude muset Turecko přijmout, podpoří Evropská unie finanční pomocí ve výši 3 miliard eur během let 2016 a 2017. Půl miliardy eur půjde ze společného rozpočtu EU, 2,5 miliardy poskytnou členské státy. Pro Českou republiku to znamená příspěvek 300 až 400 milionů korun ročně. Přislíbená finanční pomoc ze strany EU je silně provázaná s ochotou Turecka plnit přijaté závazky. „Pomoc uprchlíkům v regionech původu, resp. tranzitu je dlouhodobou českou prioritou. ČR je připravena splnit svůj díl finanční pomoci, pokud bude Turecko plnit dohodnuté podmínky,“ uvedl premiér Sobotka.

Představitelé států EU zároveň přislíbili, že dojde k urychlení procesu vízové liberalizace, a to za podmínky, že Turecko bude dodržovat uplatňování readmisních dohod. Dnešní dohoda zmiňuje možnost využití Unií dříve přijatých mechanismů pro přesídlení uprchlíků také pro potřeby Turecka. O žádných nových mechanismech dohoda nehovoří. Přístupové rozhovory Turecka s EU dostaly nový impuls včetně možnosti otevření dalších kapitol při vyjednávání o členství Turecka v EU. Unie se s Ankarou zároveň dohodla na ustavení pravidelných summitů.

Před jednáním představitelů EU s Tureckem proběhla tradiční koordinace zemí Visegrádské skupiny, které nyní předsedá Česká republika v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Koordinace se poprvé zúčastnila nový polská premiérka Beata Szydlová. Předsedové vlád ČR, Slovenska, Polska a Maďarska se znovu sejdou ve čtvrtek 3. prosince na premiérském summitu V4, který se uskuteční v Praze. Jedním z jeho hlavních témat bude i migrační krize a společný postup regionu při jejím řešení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…