Jde o strategický dokument, který objektivně a podrobně analyzuje ekonomickou situaci v ČR za uplynulé dva roky. Jsou v něm také uvedena doporučení pro veřejné instituce, jež se zaměřují na klíčové záležitosti v ekonomické a sociální oblasti.
„Vážíme si možnosti konzultovat s odborníky z OECD kroky našeho ministerstva a jsme rádi, že jsme mohli prezentovat konkrétní projekty, které naplňují doporučení z minulé analýzy,“ řekla Zuzana Zajarošová, ředitelka odboru EU a mezinárodní spolupráce, která vedla na jednání tým MPSV.
Zástupci MPSV představili členům mise vývoj v ČR v oblastech, které spadají do agendy ministerstva. Nejvíce se hovořilo o podpoře rodinné politiky a zlepšování situace ve slaďování pracovního a rodinného života. Představeny byly právě začínající projekty, kdy jedna miliarda korun z fondů EU směřuje na podporu zřizování dětských skupin a 200 milionů na projekt mikrojeslí. Mluvilo se také o změnách, které by umožnily častější využívání flexibilních pracovních úvazků nebo snazší návrat žen po rodičovské dovolené zpět na trh práce. Dalším tématem byl připravovaný zákon o sociálním bydlení, který by měl účinně bojovat proti chudobě a sociálnímu vyloučení, zmíněno bylo i naplňování Národní strategie sociálního začleňování. Diskutována byla i opatření, která mají zlepšit situaci v oblasti politiky zaměstnávání znevýhodněných skupin osob na trhu práce, zvýšit mobilitu pracovních sil a snížit nezaměstnanost v nejvíce postižených regionech. V této souvislosti se hovořilo hlavně o odstraňování překážek, jako je nevyhovující struktura vzdělání u uchazečů, nedostatečná míra kvalifikace apod. Dalším velkým tématem byl přetrvávající rozdíl v odměňování žen a mužů na stejných pracovních pozicích, tzv. gender pay gap, a také velmi malé zastoupení žen ve vedení firem a podniků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva