Pokud by však malí a střední exportéři optimálně využívali alternativní formy provozního financování, mohla by být výkonnost českého exportu ještě o 17 % vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti Bibby Financial Services, která se zabývá factoringem. „Pokud bychom zvýšili financování těchto firem na úroveň vyspělých evropských zemí, tedy zhruba na čtyřnásobek současného objemu, může vzrůst výkonnost českého exportu v segmentu malých a středních firem o 15 – 20 %. To by přineslo vyšší konkurenceschopnost i tisíce nových pracovních míst,“ vysvětluje Michal Gabriel, ředitel Bibby Financial Services.
Ve využívání factoringových služeb Česká republika stále ještě zaostává za řadou evropských zemí. Export produkce malých a středních podniků zajištěný formou factoringu je v relaci k HDP v Polsku téměř dvojnásobný, v Estonsku více než trojnásobný a ve Velké Británii skoro pětinásobný. Přitom právě pro malé a střední podniky, které hůře dosáhnou na bankovní úvěr, představuje factoring obrovský potenciál. Přibližně třicet procent firem v SME segmentu se snaží se svými výrobky a službami pronikat na zahraniční trhy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva