FAEI.cz: Majetek před nenasytnou exmanželkou ochrání svěřenský fond

24.04.2017 10:57

Čím více bývalý manžel vydělává, tím více exmanželka chce. Model, který je častý, ale o kterém se nesluší veřejně příliš mluvit. Řešením může být založení svěřenského fondu. Majetek ve fondu je z právního pohledu vlastně ničí, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, který jim rozhodně netleská, ale připouští, že zakladatele fondu skutečně kryjí.

FAEI.cz: Majetek před nenasytnou exmanželkou ochrání svěřenský fond
Foto: archiv R. Fiala
Popisek: Roman Fiala

„Podstata svěřenského fondu je, že něco je ničí. Státní zástupci tvrdí, že tudy odcházejí nelegální peníze. Jinak asi neumím s právní argumentací úplně přesně říci, co se mi na nich nelíbí. Instinktivně se mi ale na nich nezdá právě ta jejich podstata, že to, co se vloží do svěřenského fondu, je ničí,“ řekl Fiala v rozhovoru.

Připustil, že svěřenské fondy určitě ochrání ty, které ho založí a vloží do něho majetek. „V souvislosti s dědictvím se ale ukazuje, že pokud někdo majetek dá do svěřenského fondu, tak ten se dostane úplně mimo režim dědictví. Fond běží dál a majetku ve fondu se dědictví vůbec, nijak netýká. Je úplně vyňat z majetku zemřelého. Majetek dědí ten, pro koho byl fond zřízen,“ dodal.

V rozhovoru se místopředseda Nejvyššího soudu také vyjadřuje pro zrušení společného jmění manželů jako automatické povinnosti ze zákona: „Mnozí otázku majetkového uspořádání vnímají jako zpochybnění vztahu. Proto by situaci značně usnadnilo, kdyby zákon stanovil, že lidé si před uzavřením manželství musí zvolit, jak bude jejich majetek uspořádán.“

Celý rozhovor s Romanem Fialou si můžete přečíst zde. Tématem týdne FAEI.cz jsou svěřenské fondy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

11:59 ČEZ: 59 procent domácností, které si pořídí fotovoltaiku s baterií, sníží spotřebu minimálně o 20 procent

Číslo týdne