FN Brno: Další prestižní ocenění pro doc. Marka Mráze a jeho vědecký tým

27.05.2017 9:50

Mezinárodní vědecký tým pod vedením doc. MUDr. Mgr. Marka Mráze, Ph.D., z Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a CEITEC MU získal prestižní Cenu České hematologické společnosti za nejlepší publikaci v roce 2016. Toto ocenění je udělováno jedinému titulu za daný rok.

FN Brno: Další prestižní ocenění pro doc. Marka Mráze a jeho vědecký tým
Foto: FN Brno
Popisek: doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, Ph.D.
reklama

V publikaci s obsáhlým názvem Ibrutinib inhibits CD20 upregulation on CLL B cells mediated by the CXCR4/SDF-1 axis vědecký tým popsal, jakým způsobem je regulována hladina důležitého terapeutického cíle u B buněčných malignit, tzv. CD20 molekuly.

„Zajímalo nás, co reguluje hladiny CD20 na povrchu leukemických buněk, protože přesto, že na tuto molekulu terapeuticky cílíme protilátkami již více než 15 let, tak stále není prakticky vůbec známo, jaká je její funkce a jak je regulována. Popsali jsme přesný mechanismus toho, jak je řízena její hladina a jaké by to mohlo mít funkční důsledky. Při této příležitosti jsme analyzovali také několik vzorků od pacientů, kteří dostávali moderní BCR inhibitory a všimli jsme si, že jejich aplikace vede k prudkému snížení hladin CD20 na leukemických buňkách. Vysvětlili jsme přesný mechanismus tohoto jevu, který souvisí s regulací hladin CD20 v mikroprostředí lymfatických uzlin pomocí chemokinu SDF1 a jeho receptoru CXCR4 (viz obrázek), což právě ibrutinib blokuje a tím sníží hladiny CD20. Aplikace  ibrutinibu vede vlastně ke ztrátě molekuly, kterou chceme potenciálně využít k zviditelnění buněk pro imunitní systém při kombinaci s léčbou anti-CD20 protilátkami. Zároveň jsme ale našli i několik jiných molekul, které se chovají opačně a mohly by být dobrými kandidáty pro cílenou léčbu v kombinaci s BCR inhibitory. Ty budeme dále testovat v laboratoři,“ upřesňuje doc. Marek Mráz.

Na publikaci se kromě doc. Mráze podíleli také další lékaři a výzkumníci Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a CEITEC MU: přednosta kliniky prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc., prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., Mgr. Marek Borský, Mgr. Kateřina Černá, Mgr. Jitka Osičková, Ph.D., Mgr. Gabriela Pavlasová, Mgr. Václav Šeda a Mgr. Martin Trbušek, kteří spolupracovali s odborníky z univerzit v Turíně, Kalifornii či výzkumného centra v Bostonu. Publikace vznikala přibližně čtyři roky. „Naše práce a další publikace částečně vysvětlují, proč existují určité „biologické zábrany“ v kombinaci jednoho z nových léků používaných v léčbě chronické lymfocytární leukemie ibrutinib s anti-CD20 protilátkou rituximab. V našem pokračujícím výzkumu se snažíme na molekulární úrovni pochopit, jak by bylo možné kombinovat ibrutinib a další BCR inhibitory s jinými léčivy a pak tyto kombinace testovat v laboratoři na buněčných modelových systémech a případně v klinické studii,“ dodává doc. Mráz. Předání ceny proběhne během slavnostního zahájení 31. Olomouckých hematologických dní 28. května 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

22:54 Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

Ministerstvo financí předložilo na dnešní jednání vlády rozšíření generální pardonu rušícího DPH na …