FN Brno: Rok od narození holčičky z těla matky v mozkové smrti

14.08.2020 10:06

Fakultní nemocnice Brno si v těchto dnech připomíná rok od zázraku medicíny, kdy se přesně na Den Brna (15. 8.) narodila z těla matky, která byla v tu dobu už bohužel v mozkové smrti, malá zdravá holčička.

FN Brno: Rok od narození holčičky z těla matky v mozkové smrti
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo
reklama

Byla to událost roku, o které psala světová média. Díky brněnské medicíně se zviditelnila celá Česká republika. Ve Fakultní nemocnici Brno se totiž před rokem (přesně na Den Brna 15. srpna 2019) narodila malá zdravá holčička, která byla na svět přivedena císařským řezem z těla matky, která v tu dobu byla již 117 dní mozkově mrtvá. Zázrak medicíny? Určitě ano. Ale i pořádný kus profesionální odbornosti lékařů FN Brno.

V dubnu r. 2019 byla do FN Brno na Oddělení urgentního přijmu přivezena žena, které na základě CT lékaři stanovili objemné krvácení do levé mozkové hemisféry. Zhruba v 16 hodin vymizela spontánní dechová aktivita a klinické neurologické vyšetření potvrdilo areflexii, tedy smrt mozku. V té době však byla pacientka už těhotná.

Lékaři a zdravotní sestry FN Brno, zejména týmy Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a týmy Gynekologicko-porodnické kliniky poté vyvinuli maximální úsilí, aby u ženy zajistili stabilizaci vitálních funkcí a mohl se tak plod v těle matky zachránit.

Přesně 15. srpna 2019, na Den Brna, byla v dopoledních hodinách na Centrálních operačních sálech FN Brno ukončena gravidita ve 34+3 týdnu, a to císařským řezem. Malá holčička měla 2130 g a 42 cm. Je zdravá a krásná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Radost v těžkých časech. Rezervace divokých koní je otevřena i v době nouzového stavu

17:05 Česká krajina: Radost v těžkých časech. Rezervace divokých koní je otevřena i v době nouzového stavu

Podpora veřejnosti pomohla v minulých měsících zachránit rezervaci divokých koní v bývalém vojenském…