FN Brno a VFN v Praze převzaly Certifikáty bezpečnosti a kvality

27.11.2018 18:34

Certifikáty bezpečnosti a kvality „Bezpečná nemocnice“ za zásadní zvýšení ochrany zdravotnického personálu a pacientů před chemickou kontaminací při přípravě a aplikaci cytotoxických léčiv převzaly Fakultní nemocnice Brno a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

FN Brno a VFN v Praze převzaly Certifikáty bezpečnosti a kvality
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

„Tyto dvě nemocnice už několik měsíců používají víceramenné infuzní sety Cytoset, které zcela eliminují riziko úniku toxických cytostatik z infuzních stojanů. Je to významný krok především v ochraně zdravotníků,“ vysvětluje František Vojík ze společnosti B. Braun Medical, která čestné certifikáty uděluje.

Bezpečnost na prvním místě

Cytostatická léčiva (CL) používaná při chemoterapii mohou být pro zdravotníky škodlivá a lidé, kteří s nimi pracují, absolvují pravidelné zdravotní prohlídky. Zatímco ve fázi přípravy CLv nemocničních lékárnách jsou farmaceuti chráněni obleky a speciálními izolátory, zdravotníci aplikující léčiva pacientům používají prakticky jen rukavice. Zavedením víceramenných infuzních setů se riziko ukápnutí léčiva z infuzního setu zásadním způsobem snižuje.

„VFN se v rámci řízení kvality dlouhodobě zaměřuje na otázku bezpečnosti nejen u svých pacientů, ale i u svých zaměstnanců. Bezpečnostní sety pro infuzní terapii používáme od srpna letošního roku, zatím v pilotním programu na I. interní klinice – klinice hematologie. Měsíčně využijeme cca 500 kusů těchto setů. Jejich nespornou výhodou je, že nemůže dojít k rozpojení jednotlivých spojů při aplikaci dalších přípravků pacientovi. Snižuje se tak možný únik cytostatik a kontaminace prostředí, což přináší větší bezpečnost hlavně pro ošetřující personál,“ říká k ocenění ředitelka VFN v Praze Dana Jurásková.

Stejný přístup mají i ve Fakultní nemocnici v Brně, která je teprve druhou nemocnicí v Česku používající bezpečnostní víceramenné infuzní sety. „Touto problematikou se zcela vážně zabýváme a nechceme to v žádném případě podceňovat. Ochrana pacientů včetně zdravotníků je prvořadá,“ komentoval udělení certifikátu bezpečnosti ředitel FN Brno Roman Kraus. O prestižní ocenění „Bezpečná nemocnice“ udílené společností B. Braun  Medical mohou již několik let usilovat pouze taková lékařská zařízení, která zavedou moderní zdravotnické prostředky zvyšující bezpečnost zdravotnického personálu i pacientů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…