FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

28.6.2022 10:11 odp. | Tisková zpráva

Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové provedli od roku 2016 již 100 kochleárních implantací, při kterých se nemocnému zavádí neuroprotéza do vnitřního ucha.

FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

Tato metoda umožňuje přeměnu zvuku v elektrické impulsy dráždící přímo sluchový nerv a tím vyvolávají sluchový vjem. Kochleární implantát umožňuje slyšení u nemocných s těžkou nedoslýchavostí i s úplnou ztrátou sluchu. 

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6491 lidí

Specialisté v hradecké fakultní nemocnici první kochleární implantáty voperovali v prosinci 2016, první kochleární implantaci u dítěte provedli lékaři ve FN HK v květnu 2017. Kochleární implantáty v Hradci Králové získalo v minulých letech například i jedenáctiměsíční dítě či třiasedmdesátiletý senior. V celé České republice se ročně uskuteční téměř 200 kochleárních implantací, kromě Hradce Králové také v Praze, Brně a Ostravě. 

„Vlastní operace implantátu je klíčový krok umožňující slyšení. Prvním předpokladem je správný výběr nemocného, kterému může neuroprotéza pomoci. Zásadní pro úspěch celého procesu je pak pooperační péče, protože řečový procesor, který implantát obsahuje, se musí opakovaně individuálně nastavovat,“ uvedl prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN HK s tím, že pacienti s poruchou sluchu se mohou objednat na kliniku na vyšetření, která zjistí, zda by byla indikace kochleárního implantátu pro pacienta vhodná.

Pacienty operace vrátila z věčného ticha do zaměstnání, mezi přátele a dokonce i ke koníčkům, jakými je poslech koncertní hudby. „Největší radostí je sledovat pokrok dětí, kterým implantát umožní naučit se mluvenou řeč a plně se zařadit mezi ostatní zdravé děti,“ dodal profesor Chrobok. Lékaři ve východních Čechách jsou díky spolupráci s neonatology v rámci screeningu sluchu novorozenců schopni zachytit děti s velmi těžkou sluchovou poruchou již po jejich narození. Díky kochleárním implantátům je možné zajistit, že těžce nedoslýchavé děti, které by se staly hluchoněmými, vyrostou jako normálně slyšící. Operace je vhodná také pro ohluchlé dospělé, kterým neuroprotéza umožní navrátit nemocným sluch v situaci, kdy ani silná sluchadla již nestačí. „Jsme šťastní a pyšní, že se ve Fakultní nemocnici Hradec Králové podařilo vybudovat plně funkční tým pracovníků a centrum kochleárních implantací, se zajištěním skvělé a kvalitní předoperační, operační i pooperační péče,“ dodal profesor Chrobok.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Publikace jako pozvánka na objevitelskou cestu po muzeích a galeriích

16:55 Jihočeský kraj: Publikace jako pozvánka na objevitelskou cestu po muzeích a galeriích

Odbor kultury a památkové péče KÚ Jihočeského kraje vydal publikaci s názvem Muzea v regionu – Regio…