FN Hradec Králové: Pacientům po transplantaci ledviny pomůže nová publikace o lécích

9.3.2021 6:51 odp.

Pacientům Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK), kteří podstoupili nebo čekají na transplantaci ledviny, je určena nová publikace nazvaná Světem léků po transplantaci. Text, na kterém se podíleli odborníci z FN HK, Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, vznikl na základě vědecké spolupráce farmaceutky Mgr. Barbory Košťálové a vedoucí lékařky Hemodialyzačního střediska FN HK prof. MUDr. Sylvie Dusilové Sulkové, DrSc.

FN Hradec Králové: Pacientům po transplantaci ledviny pomůže nová publikace o lécích
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

„Podobná souhrnná informace pro pacienty v ČR dosud chyběla. V kolektivu spolupracovníků jsme se snažili, aby publikace srozumitelnou formou seznamovala pacienty s problematikou transplantace ledvin, jejím průběhem a informovala je zejména o používaných lécích, a dalších doporučeních, které jsou důležité pro život s transplantovanou ledvinou,“ uvedla prof. Dusilová Sulková.

Na přání pacientů obsahuje publikace také obecné informace o léčivech, receptu, či tipy, jak si usnadnit užívání svých léčiv. Součástí jsou dva příběhy pacientů s transplantovanou ledvinou, jejichž vyprávění podtrhuje důležitost pravidelného a správného užívání všech předepsaných léčiv. Na konci publikace jsou vloženy tzv. lékové karty imunosupresiv, které mají sloužit jako pomůcka pro edukaci nově transplantovaných pacientů. V neposlední řadě jsou v knížce uvedeny všechny potřebné kontakty a odkazy, kde najít další užitečné informace. Text vhodně doplňují četné ilustrace, obrázky, fotografie. 

Transplantologie má ve FN HK dlouholetou tradici. V roce 1961 zde byla provedena vůbec první transplantace ledviny v tehdejším Československu. V současné době funguje pro oblast východních Čech Mezioborové transplantační centrum FN HK (vedoucí lékař MUDr. Igor Guňka, Ph.D), kde ročně podstoupí transplantaci ledviny několik desítek pacientů. Následnou odbornou péči o pacienty zajišťuje Hemodialyzační středisko FN HK, které nyní eviduje zhruba 450 pacientů s funkční transplantovanou ledvinou. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

16:55 Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

Na základě druhého letošního odhadu sklizně k 15. červenci se očekává úroda základních obilovin 7 40…