FN Hradec Králové poskytuje komplexní péči pacientům s cévní mozkovou příhodou

25.06.2017 11:11 | Zprávy

Více než 750 pacientů s diagnózou cévní mozkové příhody bylo v loňském roce hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Zdejší Komplexní cerebrovaskulární centrum je na tyto případy výborně připraveno.

FN Hradec Králové poskytuje komplexní péči pacientům s cévní mozkovou příhodou
Foto: Fakultní nemocnice Hradec Králové
Popisek: Operační sál Fakultní nemocnice Hradec Králové.

I přes bohaté zkušenosti místních odborníků a využívání nejmodernějších léčebných metod zůstává řada pacientů po mozkové mrtvici s hendikepem. Proto je velmi důležité věnovat se rehabilitaci, která se snaží těmto pacientům pomoci k maximální soběstačnosti.

Vzhledem k tomu, že je iktus akutním onemocněním, které je třeba léčit v co nejkratší době od jeho vzniku, je velmi důležitý systém organizace péče. Od roku 2010 existuje v ČR síť akreditovaných zdravotnických zařízení poskytující akutní péči pacientům s mozkovou mrtvicí. „Pod naše Komplexní cerebrovaskulární centrum spadá primárně okres Hradec Králové a část okresů Jičín a Rychnov nad Kněžnou. V rámci sekundární spádové oblasti, kterou je celý Královehradecký a Pardubický kraj, úzce spolupracujeme s iktovými centry v Pardubicích, Litomyšli, Trutnově a Náchodě,“ říká vedoucí lékař cerebrovaskulárního centra, prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN.

O špičkové kvalitě péče o pacienty s mozkovou mrtvicí v Královéhradeckém kraji svědčí také rostoucí počet zákroků s využitím nejmodernější metody léčby, tzv. mechanické trombektomie. Intervenční radiolog při ní zavede do cévního mozkového řečiště miniaturní aparát, pomocí kterého dokáže vyjmout krevní sraženinu bránící přísunu krve (a tím kyslíku a živin) do mozku. V roce 2016 provedli lékaři z Komplexního cerebrovaskulárního centra FN HK 76 trombektomií. „S touto léčebnou metodou máme velmi dobré zkušenosti. Po třech měsících od iktu dosáhlo dobrého výsledného klinického stavu, tedy částečné soběstačnosti, více než 50 % našich pacientů. Tyto výsledky jsou srovnatelné s výsledky mezinárodních klinických studií,“ uvádí profesor Herzig. Další metodou účinnou především při zprůchodňování menších tepen je tzv. systémová trombolýza, která byla v loňském roce provedena u 118 pacientů.

Tyto moderní léčebné metody je však možno použít jen u malé části pacientů s mozkovou mrtvicí a tak i přes zvýšení kvality léčby a snížení úmrtnosti pacientů po CMP stále zůstává 60 % z nich s hendikepem. Dále 24 % z celkového počtu pacientů je ve věku 30 – 60 let, tedy předpokládá se ještě dlouhá doba následného života pacienta, který chce být maximálně soběstačný. Nezastupitelnou roli má proto od začátku onemocnění rehabilitace. Odborným pracovištěm v rámci FN HK je Rehabilitační klinika s širokým spektrem poskytované kvalitní péče těmto pacientům. Rehabilitační oddělení je vždy součástí všech iktových center v ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

22:17 Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pá…