FN Hradec Králové začala používat novou rehabilitační podložku

03.11.2020 11:48

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se začala používat nová rehabilitační podložka RELLA, která pomáhá nemocným s koronavirovou infekcí znovu nabýt tělesnou kondici. Ztráta svalové síly a soběstačnosti je negativní důsledek pobytu na lůžku již po několika málo dnech.

FN Hradec Králové začala používat novou rehabilitační podložku
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové
reklama

K tomu dochází zejména v době, kdy je velké množství nemocných a především seniorů upoutáno na lůžko a kapacity rehabilitačních pracovníků nepostačují na dostatečnou rehabilitační léčbu. Autorem myšlenky je prof. MUDr. Luboš Sobotka, CSc., emeritní přednosta III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Rehabilitační podložka, kterou na základě licence vyrábí firma ELLA-CS, je určena k aktivnímu cvičení dolních končetin a svalů břicha a zad během pobytu na lůžku. Nyní je tato podložka používána v královehradecké fakultní nemocnici, ale zájem projevila i Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde bude používána zejména na lůžkách, na nichž jsou umístěni COVID-19 pozitivní pacienti.

Podložka pomáhá udržet fyzickou kondici a předchází komplikacím z dlouhodobého pobytu na lůžku, umožňuje pacientům samostatné cvičení bez asistence personálu a nutnosti odborného nastavení. Výhodou je, že podložku lze použít na jakémkoliv lůžku, je snadno přenositelná a má tichý chod.

Vývoj probíhal ve spolupráci s Centrem transferu biomedicínských technologií (CTBT). Centrum zajišťuje výzkumníkům z FN HK pomoc při uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi a zprostředkovává také smluvní výzkum a ochranu duševního vlastnictví. V projektu rehabilitační podložky Centrum zajistilo prostředky pro vývoj prototypu, udělení patentu a dojednalo licenční smlouvu s firmou Ella-CS. Bližší informace o činnosti centra je možné najít ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

19:38 České dráhy: Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

Spolupráce mezi Českými drahami a Koordinátorem ODIS, který spravuje Integrovaný dopravní systém Mor…