FNUSA: Pozor na klíšťata!

18.06.2020 13:18

Česká republika je počtem případů dlouhodobě na prvních místech ve výskytu klíšťové encefalitidy v Evropské unii. Počet nových případů se u nás ročně pohybuje v řádu stovek a neustále roste. Smrtnost na klíšťovou encefalitidu je v ČR zhruba jedno procento, nemoc může zanechat trvalé následky. Jedinou spolehlivou prevencí je očkování, ale průměrná proočkovanost české populace je pouze 25 procent.

FNUSA: Pozor na klíšťata!
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Nejvyšší počet očkovaných je u dětské a mladé populace, přitom u menších dětí mívá onemocnění zpravidla lehčí průběh. „U dospělých a starších osob bývají častěji dlouhodobé komplikace a onemocnění může vést k invaliditě nebo k úmrtí pacienta. Nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy 15krát vyšší než u mladších věkových kategorií a stoupá výskyt trvalých následků,“ popisuje prof. MUDr. Petr Brhel, CSc., přednosta Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy kolísá v maximálním rozmezí od tří do 30 dnů, nejčastěji se pohybuje od sedmi do 14 dnů. Onemocnění probíhá klasicky ve dvou fázích. „V té první jsou nespecifické příznaky jako u chřipky, tedy zvýšená teplota až horečka, únava, bolesti kloubů, svalů a bolesti hlavy. V této fázi je virus přítomný v krvi. Po zdánlivém uzdravení se s odstupem několika dní objevuje nová bouřlivější klinická symptomatologie a potíže, které jsou způsobeny postižením centrální nervové soustavy. Mohou být přítomny i obrny hlavových nervů, většinou nervu lícního. Následkem druhé fáze onemocnění mohou být trvalé následky jako bolesti hlavy, poruchy soustředění a spánku, deprese, třes, poruchy rovnováhy a sluchu, obrny svalů v obličeji nebo obrny končetin,“ uvádí prof. Petr Brhel.

Jednoznačně největší prevencí je očkování, kterým se dá onemocnění – na rozdíl od lymské boreliózy - úplně zabránit. „V letošním roce zájemců o očkování proti klíšťové encefalitidě přibylo. V naší ambulanci jsme zatím nezaznamenali žádný případ této nemoci, ale máme již několik pacientů s diagnostikovanou lymskou boreliózou, zatím naštěstí v prvním stadiu (kožní nález), takže nasazujeme antibiotika,“ říká primářka Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Ivana Bogrová a dodává: „Lidé podceňují prevenci. Měli by chodit do přírody řádně oblečeni, používat repelenty a nepodceňovat také prohlídku kůže po návratu z přírody.“

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nabízí očkování proti klíšťové encefalitidě jako benefit pro své zaměstnance. Od začátku roku benefitu využily čtyři desítky pracovníků. Obecně se lidé mohou nechat naočkovat u svých praktických lékařů nebo například v ambulancích cestovní medicíny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …