Finanční a ekonomický institut: Regulace hazardu přinese především cenzuru internetu

02.06.2016 8:10

Přísnější regulace hazardu, kterou schválili poslanci a senátoři, přinese především cenzuru internetu. To je závěr analýzy, kterou na svých stránkách zveřejnil Finanční a ekonomický institut (FAEI).

Finanční a ekonomický institut: Regulace hazardu přinese především cenzuru internetu
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: Finanční a ekonomický institut

„Naprosto nejpodstatnějším dopadem zákona je to, že se kvůli němu zdraží přístup k internetu každému uživateli internetu v této zemi a ne jen odhadovanému půl milionu hráčů a gamblerů,“ říká jeho předseda Přemysl Souček.

Analýza upozorňuje, že od začátku roku 2017 bude mít ministerstvo financí pravomoc blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. A poskytovatelé připojení k internetu na území Česka budou mít nově povinnost zamezit přístupu na tyto internetové stránky.

Norma vzbuzuje velkou nevoli kvůli cenzuře internetu, poukazuje analýza. Odborníky mrzí, že nebyly vyslyšeny argumenty týkající se technických aspektů blokování internetu. To je podle nic prakticky nerealizovatelné a vždy se najdou možnosti, jak ho obejít.

Podle vládního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy je „návrh na blokování webů podezřelých z provozování nelegálních hazardních her úředníky ministerstva financí je technicky nedomyšlený“. A myslí si to i předseda ČTÚ Jaromír Novák: „Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl.“

Náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby. Na to už delší dobu upozorňuje např. doménové sdružení CZ.NIC. Návrh totiž vůbec nepočítá s náklady, kterými blokování zatíží poskytovatele připojení.

Kompletní znění analýzy si můžete přečíst zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…