Finanční analytický úřad: Moneyval zveřenil hodnotící zprávu České republiky

12.02.2019 18:23

Dne 11. února 2019 zveřejnil Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu Rady Evropy, známý pod názvem „Moneyval“, hodnotící zprávu České republiky. Tato zpráva reflektuje implementaci 40 doporučení Finančního akčního výboru z roku 2012 do české legislativy a praxe. Vlastní zpráva se soustředí jak na zhodnocení preventivních opatření aplikovaných na úrovni soukromého sektoru, tak na postupy státních orgánů.

Finanční analytický úřad: Moneyval zveřenil hodnotící zprávu České republiky
Foto: financnianalytickyurad.cz
Popisek: Finanční analytický úřad

V jednotlivých částech zprávy je zhodnoceno fungování finančního zpravodajství, šetření a stíhání praní špinavých peněz, soudní praxe, mechanismy konfiskace majetku, dohledové pravomoci a postupy a spolupráce na národní i mezinárodní úrovni.

Praní špinavých peněz není jediným tématem, na které se hodnocení soustředí. Součástí zprávy jsou rovněž pasáže o nástrojích boje proti financování terorismu, implementaci mezinárodních sankcí.

Výsledky hodnocení vyzdvihují především pozitivní legislativní vývoj nástrojů pro zajišťování a odčerpávání majetku, které se již aplikují v praxi, včasnou a kvalitní spolupráci se zahraničními partnery a adekvátní přístup ke koordinaci a spolupráci v otázkách boje proti financování terorismu, úměrný riziku, kterému je země vystavena.

Naopak v oblasti přístupu českých orgánů k šetření tohoto typu trestné činnosti by dle názoru hodnotitelů byla na místě větší proaktivita. Stejně tak je třeba zefektivnit i dohled nad soukromým sektorem, a to především prostřednictvím ukládání odrazujících pokut a posílení lidských zdrojů dohledových orgánů.

Česká republika bude v následujících měsících implementovat doporučení definovaná zprávou a v polovině roku 2020 podá výboru Moneyval zprávu o pokroku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní park Šumava míří do škol

22:11 Národní park Šumava míří do škol

Správa Národního parku Šumava realizuje environmentální vzdělávání pro mateřské, základní, střední a…