Folklorní akademie spustila unikátní web

14.01.2016 13:50 | Zprávy

Na vytváření pokladnice lidové kultury se mohou podílet všichni folkloristé. Za odměnu je čeká milionový grant Nadace SYNOT.

Folklorní akademie spustila unikátní web
Foto: Nadace SYNOT
Popisek: Folklorní akademie

Uchovávání, prožívání a hlavně předávání tradiční lidové kultury bude od letošního roku výrazně jednoduší. Po několika měsících příprav totiž odstartovala činnost tzv. Folklorní akademie, jejímž prvním projektem je spuštění unikátního multimediálního webového portálu. Ten by se měl postupně stát jakousi folklorní studnicí, ve které nejen vedoucí a členové folklorních souborů, ale také učitelé, rodiče i všichni milovníci folkloru najdou písničky, tance, tradice, kroje, pohádky a říkadla, která se váží k jednotlivým obcím a městům našeho regionu.

„Cílem webu Folklorní akademie je aktivně pomoci tomu, aby k předávání lidové kultury docházelo opět hlavně doma v rodině. V současné době se folklorismus totiž dostal do fáze, kdy už prakticky nemůže čerpat z přímých znalostí a zkušeností nositelů tradic. Lidé, kteří si pamatovali závěrečné roky, kdy na našich vesnicích ještě existovala tradiční selská kultura, už téměř odešli. Modernizace vesnice a změna životního stylu neumožnila kvalitní a úplné předání, nebo přežití prastarých rituálů, znalostí a zkušeností. Právě proto vzniká Folklorní akademie, která by měla napomoci k tomu, aby nedocházelo k postupné unifikaci a zjednodušování, aby folklor zůstal stále tak pestrý a autentický, jako tomu bylo v minulosti, a také abychom za pomoci moderních technologií přizpůsobili jeho uchovávání a předávání potřebám a zvyklostem třetího tisíciletí,“ přiblížil poslání Folklorní akademie učitel a vedoucí folklorních souborů Vlastimil Ondra, který je duchovním otcem celé myšlenky.

Obsah webu Folklorní akademie však nebude vznikat „akademicky“ a odtrženě od každodenní folklorní reality. Budou se na něm podílet všichni, kdo se dnes folkloru aktivně věnují. „Našim záměrem je, aby web Folklorní akademie pracoval na principu „pošli to dál“. Chceme motivovat např. vedoucí souborů, ale i další folkloristy, aby nám posílali písničky, tance, kroje, fotky a videa, která pak zpracujeme a vložíme do multimediální databáze Folklorní akademie. Jedině za tohoto předpokladu se pak portál může stát skutečně aktivním pomocníkem opět vedoucích folklorních souborů, učitelů i rodičů, kteří z něj budou čerpat správné a autentické podklady pro další šíření folkloru,“ uvedl další z autorů, dramaturg a choreograf David Pavlíček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

22:03 Lesy ČR: Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Jarní předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek jsou nyní v Semenářském závodě L…