V případě bloku B1 žádá provozovatel elektrárny o udělení výjimky pro provoz denitrifikačního jednotky, jejíž instalaci teprve připravuje. Mohl by přitom použít technologii, která by splnění limitů umožnila. Vyplývá to z žádosti o výjimku z nových emisních limitů /1/, kterou od minulého týdne posuzují úředníci v Pardubickém kraji. Ekologické organizace Greenpeace a Zastavme elektrárnu Chvaletice požadují, aby výjimky pro elektrárnu nebyly uděleny.
“Žádat o výjimku pro znečištění, které bude mít vaše elektrárna po rekonstrukci, která ještě ani nezačala, je chucpe. Výjimky nejsou v zákoně proto, aby znečišťovatelé ušetřili používáním nekvalitních technologií, které limity neplní. Pokud chystáte rekonstrukci elektrárny nebo teplárny, základní podmínkou je, že použijete technologii, která bude plnit emisní limity. To, co nyní zkouší elektrárna Chvaletice, je brutálním zneužitím institutu výjimky, který by byl velice nebezpečným precedentem nejen na národní, ale i na evropské úrovni,” uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.
Oficiálním důvodem k existenci výjimek byly neúměrné náklady pro podnikatele, kteří by kvůli novým limitům museli vyměňovat filtry, které instalovali teprve před pár lety. To ale není případ chvaletického bloku B1: zde denitrifikační jednotka nikdy instalována nebyla a její pořízení elektrárna teprve připravuje. Mohla by použít kvalitnější technologii, tzv. SCR, která by splnění limitů umožnila. Vlastník elektrárny Pavel Tykač se ale rozhodl ušetřit a chce sáhnout po mnohem méně účinné technologii SNCR, kterou už má ve zbývajících třech blocích. Protože SNCR na splnění limitů nestačí, žádá o výjimku - ovšem “preventivně” i na blok, na kterém by mohl emise v rámci chystané rekonstrukce limity bez problémů plnit. Elektrárna ve své žádosti argumentuje, že by investice do nových filtrů byla neúměrně vysoká. Firma, která elektrárnu provozuje, přitom patří multimiliardáři a jednomu z nejbohatších Čechů Pavlu Tykačovi. Ten si ze svých uhelných firem vyplácí miliardové dividendy prostřednictvím daňových rájů /2/.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
elektrárna , Greenpeace , životní prostředí , TZ , rtuť , Chvaletice
autor: Tisková zpráva
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích
Tentokrát již natrvalo. Sanaci skalního masivu se podařilo dokončit dříve.
- 16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %