Gynekolog: Premenstruačním syndromem trpí v ČR stále více žen, vysazují totiž hormonální antikoncepci

09.12.2013 10:20 | Zprávy

V současnosti vysazuje stále více žen antikoncepční pilulky, v důsledku čehož se u celé řady z nich nově objeví příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Začnou se každý měsíc potýkat s přírůstky na váze, podrážděností, plačtivostí a úzkostmi, zvýšenou únavou či křečemi. A přestože je PMS poměrně známým a diskutovaným jevem, neumí se s ním ženy ani dnes po psychické a fyzické stránce vyrovnat.

Gynekolog: Premenstruačním syndromem trpí v ČR stále více žen, vysazují totiž hormonální antikoncepci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Příznaky PMS zažila alespoň jednou za život téměř každá žena, o syndromu jako takovém však lze hovořit až ve chvíli, kdy se jedná o stav opakovaný. Objevuje se obvykle několik dní před počátkem menstruace, a po spuštění krvácení prakticky ihned mizí. Před přibližně deseti lety byl zaznamenán lehký pokles počtu žen trpících na PMS, aktuálně však jejich množství naopak stoupá. Přibývá totiž počet žen, které záměrně vysazují hormonální antikoncepci, nejčastěji kvůli obavám ze zdravotních rizik nebo z důvodu návratu k přírodě. Podle nejnovějších odhadů trpí nyní na PMS až 80 % všech žen.

Na PMS má vliv i životospráva, nejen hormony

Za příznaky i samotným výskytem PMS velice často stojí také životospráva, nejen měnící se hladina estrogenu a progesteronu. Pokud je žena v neustálém stresu, dopřává tělu nadměrné dávky kofeinu, cukru, alkoholu a živočišných tuků, mohou se u ní vyskytovat příznaky syndromu v mnohem intenzivnější podobě. To pak v mnoha případech vede k začarovanému kruhu. Ženy totiž v období PMS nejčastěji zaznamenávají přibývání na váze. Aby tento proces zastavily nebo dokonce zvrátily, uchýlí se řada z nich k držení nezdravých diet, které často hraničí až s hladověním. A pokud člověk hladoví a rychle ztrácí kilogramy, dostaví se u něj v naprosté většině případů sklon k depresivním náladám a úzkostem. Začarovaný kruh pak tkví v tom, že ženy obvykle zahání deprese a úzkosti opět jídlem, jehož konzumaci si následně vyčítají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

22:31 MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

Záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) posílila v první polovině tohoto roku významně svůj standard…