HZS ČR: Kolegům z USAR týmu se podařilo o víkendu zachránit z trosek dvě přeživší osoby

13.02.2023 15:16 | Tisková zpráva

V průběhu soboty 11. února 2023 čeští hasiči ukončili zásah související s prohledáváním jednoho ze zřícených šestipatrových bytových domů, u druhého byla činnost ukončena v průběhu noci.

HZS ČR: Kolegům z USAR týmu se podařilo o víkendu zachránit z trosek dvě přeživší osoby
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Během svého nasazení v Turecku hasiči vyprostili 33 mrtvých, z trosek zachránili dva přeživší, na záchraně třetí ženy se přímo podíleli označením místa pro vyproštění pomocí psů. Naši kynologové za celou dobu pobytu označili ve 13 sektorech 22 míst s možným výskytem osob.

Naše rychlá kynologická skupina v noci vyjela v sobotu na dvě místa na žádost ostatních odřadů, na prvním jsme pomáhali s konzultací postupu vyprošťování jednoho z přeživších, na druhém jsme prohledávali sutiny. Zásah na tomto místě však nebyl bezpečný, nad suťovištěm je nakloněný dům a hrozí jeho pád, místní autority zajišťují stabilitu budovy pomocí těžké techniky. Denně probíhají setkání velitelů jednotlivých záchranných týmů, na kterých se kromě sdílení informací rovněž plánují další postupy. Koordinátor zásahu v oblasti řeší přidělování sektorů pro další činnost.

Zastupitelský úřad nám pravidelně předává informace o činnosti ostatních týmů v jiných lokalitách po celé zemi, získávány jsou na základě spolupráce velvyslanců jednotlivých zemí. Český USAR odřad nepociťuje bezpečnostní rizika v místě svého nasazení ani v okolí tábora. Na místě úzce spolupracujeme s místní policií a složkami armády.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21843 lidí

V neděli 12. února 2023 v noci hasiči dokončili zásah i u druhé zřícené šestipodlažní budovy, z jeho trosek vyprostili další dva mrtvé lidi – celkem jich za dobu nasazení bylo už 35. Část týmu s trojicí kynologů byla na žádost kolegů z polského USAR týmu vyslána do zhruba 40 kilometrů vzdáleného sektoru k pomoci s pátráním po osobách v polském zásahovém sektoru. Na dvou prohledávaných lokacích z celkových tří naši psi (Terezka, Bart a Yetti) označili místa s možnou přítomností živých osob, na vyproštění pracují kolegové.

Pomohli jsme s vyložením humanitární pomoci a přepravou doplňkového vybavení našeho týmu z místního letiště do tábora, dva noví členové USAR týmu, kteří zabezpečovali přepravu materiálu, zůstanou v Turecku až do konce nasazení.

Pokračujeme v práci v nepřetržitém režimu se střídáním po šesti hodinách. Náš tým dostal od koordinátora záchranných prací další dvě lokace k zásahu. První z nich je sesunutý šestipodlažní dům. Průzkum našimi kynology byl negativní, na místě se však nacházejí příbuzní případných obětí - podle jejich informací jsou v troskách členové jejich rodin. Místní autority zabezpečují těžkou techniku, která nám bude pomáhat.

Druhé družstvo zasahovalo v sutinách trojice zřícených domů, z rozsáhlého suťoviště byli v průběhu dne před zahájením našeho nasazení zachráněni tři živí lidé, zasypaných jich je dle odhadů až 50. Na místě spolupracujeme s USAR týmy ze Spojených států amerických a Bangladéše, předpokládáme zásah na jeden až dva dny.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

13:21 Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

Prohlášení Svazu pacientů ČR ke sporu nemocničních lékařů s Vládou ČR