HZS ČR: Pojišťovny přispěly 625 mil. Kč na prevenci škod vznikajících provozem vozidel

2. 4. 2017 14:18

Přehled dotací z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů na rok 2017: Pojišťovny v roce 2016 odvedly do fondu zábrany škod (FZŠ) České kanceláře pojistitelů 625 mil. korun.

HZS ČR: Pojišťovny přispěly 625 mil. Kč na prevenci škod vznikajících provozem vozidel
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Finanční prostředky budou v souladu se zákonem použity na pořízení techniky nebo věcných prostředků potřebných pro činnost základních složek integrovaného záchranného systému (IZS). Dále na úpravu technologií, provoz operačních a informačních středisek hasičského záchranného sboru v souvislosti s poskytováním nezbytné pomoci motoristům a na financování projektů dle programů prevence v oblasti škod z provozu vozidel.

Zákon stanoví, že nejméně 60 % z celkových  prostředků ve FZŠ je určeno pro činnost hasičského záchranného sboru. Nejméně 15 % pak získají na pořízení techniky a vybavení další složky integrovaného záchranného systému a nejméně 15 % půjde na realizaci projektů a programů zaměřených na bezpečnost silničního provozu a prevence škod z provozu vozidel.

Žadatelé o nenárokovou dotaci z FZŠ podali celkem 63 žádostí. V oblasti prevence škod a zvyšování silniční bezpečnosti rozhodlo Ministerstvo dopravy, Ministerstvo vnitra a správní rada České kanceláře pojistitelů o přidělení dotací celkem 18 projektům, které se zaměřují např. na viditelnost účastníků silničního provozu, prevenci sekundárních dopravních nehod, edukaci mladých lidí či na identifikaci a hledání řešení nejnebezpečnějších míst na českých silnicích. Zpravidla jde o preventivní projekty a programy, které znají motoristé již z minulosti jako např. The Action, Nehodou to začíná, Ty to zvládneš, Vidíme se, kampaň Linky pomoci řidičům, Učme se přežít! a Na kole jen s přilbou. Poprvé FZŠ poskytne dotaci projektům Dopravní konference s BESIPEM a FZŠ, Bezpečný tým a Dožij se dvaceti.

„V loňském roce žádosti o finanční prostředky výrazně převýšily prostředky, kterými FZŠ disponuje. Po pečlivém odborném posouzení všech žádostí se Komise FZŠ rozhodla navrhnout přidělení dotace kvalitním projektům, které navazují na úspěšnou předchozí fázi celého programu. Věřím, že pokračováním se výsledný pozitivní dopad na motoristy jen umocní a že projekty financované z FZŠ napomohou udržet klesající trend úmrtí na českých silnicích,“ popisuje rozhodnutí o přidělení dotací předseda Komise FZŠ genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

O fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Pojišťovny, které jsou oprávněny provozovat na území ČR pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, odvádí do fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů 3 % z ročního přijatého pojistného z tohoto pojištění. Žadatelé o nenárokové dotace z FZŠ mohou přihlásit své projekty dle předem vypsaných programů. Z přihlášených žádostí vybere Komise FZŠ projekty, které navrhne a doporučí Ministerstvu dopravu, Ministerstvu vnitra a správní radě České kanceláře pojistitelů k přidělení dotace FZŠ. Odborným a formálním posouzením žádostí Komise FZŠ pověřila Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., jehož doporučení je jedním z faktorů, které bere Komise v potaz při zpracování návrhu na rozdělení prostředků z fondu zábrany škod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Začala výstavba nového transfuzního oddělení

22:11 FN Hradec Králové: Začala výstavba nového transfuzního oddělení

V areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové začala výstavba nového objektu transfuzního oddělení. Bud…