Hasiči - chemici dnes předvedou, co umí v rámci FUTURE FORCES FORUM

20.10.2016 12:23

FUTURE FORCES Exhibition je již tradiční mezinárodní výstava nejnovějších technologií v oblasti obrany a bezpečnosti, konaná za podpory Ministerstva obrany, Armády ČR, Ministerstva vnitra, Ministerstva zahraničních věcí, civilních a vojenských struktur NATO a mnoha dalších národních i mezinárodních institucí. Výstava nabízí statické i dynamické ukázky nejnovějších technologií a vědeckovýzkumných programů.

Hasiči - chemici dnes předvedou, co umí v rámci FUTURE FORCES FORUM
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Dnes, 20. října 2016 ve 12:40, předvedou naši chemici z Petřin ukázku zásahu na neznámou látku. Scénář bude následující:

Při policejní akci byl zajištěn batoh. Policie provedla pyrotechnickou kontrolu s negativním výsledkem. V batohu byla nalezena láhev s neznámou látkou. Je třeba identifikovat její obsah a určit případné nebezpečí.

První co musí po příjezdu jednotka hasičů udělat, je vybudovat dekontaminační stanoviště v bezpečné vzdálenosti. Poté se vymezí nebezpečná zóna. Dva chemici v přetlakových oblecích provedou průzkum okolí místa nálezu. Tato dvojice je jištěna druhou dvojicí pro případ nehody v nebezpečné zóně.  Zjišťuje se možná přítomnost ionizačního záření přístrojem DC-3H-08 a koncentrace toxických látek v ovzduší pomocí GDA 2. Oba výsledky jsou negativní.

Teď opatrně otevřou batoh a vyjmou lahev. Ramanovým spektrometrem změří přes obal obsah. Látka je identifikována jako isopropanol. Jeho jedinou vlastností je hořlavost. Je ale prekurzorem pro výrobu sarinu. Abychom měli 100% jistotu, použijeme pro kontrolu ještě druhý přístroj –Thru Defender.

Nyní ale už potřebujeme odebrat malé množství vzorku. Přístroj potvrdil opět isopropanol. Žádné další nebezpečí nehrozí. Chemici, kteří zasahovali v nebezpečné zóně (hot zoně) musí projít dekontaminací. Batoh i láhev je uložena do plynotěsného sudu a po dekontaminaci předána Policii.

Hasiči se vrací na svou základnu.

Přítomní uvidí vybavení našich hasičských chemiků, na místě bude malý i velký chemický vůz.

Za 3. čtvrtletí t.r. jsme zaznamenali 256 výjezdů na únik nebezpečné chemické látky. Převážná většina výjezdů byla na únik ropných produktů (např. dopravní nehody) - 204 výjezdů.

Chemici HZS hl. m. Prahy vyjíždí k případům 1-2x denně. Od začátku roku vyjeli už k více jak 260 případům. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

22:03 Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový…