Hasičský záchranný sbor: Cvičná dopravní nehoda na novém úseku dálnice D11 zaměstnala složky IZS

14.12.2021 8:24 | Tisková zpráva

Ve středu 8. prosince 2021 se uskutečnilo na dálnici D11 společné cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje, které si ověřily v reálných podmínkách svou připravenost a akceschopnost na dosud neotevřeném úseku dálnice.

Hasičský záchranný sbor: Cvičná dopravní nehoda na novém úseku dálnice D11 zaměstnala složky IZS
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

V dopoledních hodinách došlo na 107. kilometru ve směru Praha – Jaroměř k  dopravní nehodě. Vozidlo se v důsledku kolize převrátilo a zůstaly v něm zaklíněné dvě zraněné osoby. 

Anketa

Dělá stát dost pro snížení cen energií?

1%
94%
hlasovalo: 19626 lidí
Cvičná nehoda, kterou ohlásil na tísňovou linku náhodný svědek, se odehrála nedaleko exitu Jaroměř – jih.

Na místo se sjely všechny složky IZS, kdy primárním úkolem bylo kromě záchrany života a zdraví osob i zajištění místa dopravní nehody s ohledem na okolní provoz na tělese dálnice. Společné zásahy hasičů, záchranářů a policistů u dopravních nehod patří sice ke každodenní činnosti v rámci IZS, v podmínkách nového dálničního úseku byla ale ověřena mimo jiné také součinnost operačních středisek, řízení a organizace zásahu nebo fungování vzájemné komunikace v místě události.

Zapojené složky IZS:

Policie ČR – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje – dálniční oddělení Pravy a Jaroměř
HZS Královéhradeckého kraje – profesionální jednotky ze stanic Jaroměř a Hradec Králové – Pražská
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje – výjezdové skupiny RZP z Hradce Králové a Jaroměř, inspektor provozu

„Pevně doufám a přeji si, aby dopravní nehoda, u níž dnes prověřujeme vzájemnou koordinaci složek IZS, zůstala pouze v rovině podobných cvičení. V souvislosti s očekávaným otevřením dalších 23 km dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře jsme připraveni na dohled nad bezpečností a plynulostí silniční dopravy. Primárně se na zajištění bezpečnosti na nově zprovozněném úseku dálnice D11 budou podílet policisté z dálničního oddělení v Jaroměři a také policejní hlídky dálničního oddělení Pravy. Naším cílem bude zabezpečit i na tomto úseku dálničního tělesa, aby řidiči v co nejvyšší míře dodržovali všechna pravidla a dbali zásad bezpečné jízdy po „další páteřní tranzitní krajské“ komunikaci,“ uvedl brig. gen. Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Krajští hasiči pak doufají, že s novým úsekem dálnice D11 se zlepší dopravní situace nejen na souběžné silnici č. 33. „Cvičení nám umožnilo ověřit si mimo jiné dojezdové možnosti našich profesionálních jednotek, které jsou pro zásahy na tomto dálničním úseku předurčeny a budou také od nového roku personálně posíleny. Jedná se o profesionální jednotky ze stanic Hradec Králové – Pražská a Jaroměř, které se obdobně potkávají u četných zásahů na silnici č. 33. Doufáme, že zprovoznění další části dálnice povede ke zvýšení míry bezpečnosti silničního provozu a zároveň se projeví příznivě na hustotě dopravy na okruhu v Hradci Králové a průtahu Jaroměří. To by pak mohlo přispět k lepší průjezdnosti městy pro zásahovou techniku,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.

Také zdravotničtí záchranáři přivítali možnost seznámit se s novým dálničním úsekem ještě před jeho otevřením. „Výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby po přetížené stávající silnici č. 33 denně transportují mnoho pacientů. Často tam také zasahujeme u závažných dopravních nehod. Od otevření nového úseku dálnice D11 proto očekáváme mimo jiné úbytek dopravních úrazů, ale také zrychlení transportu kriticky nemocných do specializovaných center v královéhradecké nemocnici,“ uvedl ředitel krajských zdravotnických záchranářů Libor Seneta a dodává: „Cvičení se zúčastnily výjezdové skupiny RZP ze základen v Hradci Králové – Bláhovka a Jaroměř, které na tomto úseku budou zasahovat i v reálných případech. Zároveň s nimi na místo vyjel také inspektor provozu, který je předurčen k vedení zdravotnické složky při velkých nehodách a mimořádných událostech. Ověřili jsme si zejména dostupnost jednotlivých úseků D11 a dojezdové časy posádek z jednotlivých základen. Tyto informace do budoucna poslouží zdravotnickému operačnímu středisku při řešení dopravních nehod nebo jiných mimořádných událostí na novém dálničním úseku.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nabíječku pro notebooky ADP-90SB BB

12:58 Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nabíječku pro notebooky ADP-90SB BB

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu elektrické zařízení, které může znamenat pro spot…