Hasičský záchranný sbor: Hasiči si připomínají své americké kolegy, kteří zahynuli po teroristických útocích 11. září 2001

21.09.2021 15:13

11. září jsme si připomněli 20 let od události, jež prakticky změnila svět.

Hasičský záchranný sbor: Hasiči si připomínají své americké kolegy, kteří zahynuli po teroristických útocích 11. září 2001
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Cílené teroristické útoky z 11. září 2001 ve Spojených státech amerických, jejichž smutným symbolem bylo zničení dvou věží Světového obchodního střediska v New Yorku, jsou událost, na kterou nemůžeme zapomenout.

Anketa

Co chcete od příští vlády nejvíc?

hlasovalo: 27490 lidí
Tímto útokem na samotné základy demokracie a občanských svobod byl šokován celý svět.

Islamističtí teroristé tehdy unesli čtyři velká dopravní letadla, která použili jako nástroj nejbrutálnějších útoků s cílem zabít nejen sebe, ale i tisíce nevinných a bezbranných lidí, a zasadit tak hlubokou ránu západní civilizaci. Civilizaci, proti které zaútočili zničením demokratických symbolů USA, a to nejen zmíněného WTC, ale také budovy Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA.  Naštěstí zneužití čtvrtého letadla teroristy, pravděpodobně k nárazu do Bílého domu nebo do Kapitolu, překazili neohrožení pasažéři letu United Airlines 93. Zabránili tím úmrtí dalších stovek, možná tisíců nevinných obětí, i když sami za své hrdinství zaplatili tím nejcennějším, svými životy.

Symbolem nezměrné odvahy, neuvěřitelného nasazení, pomoci jeden druhému, i když to může přinést oběť největší – vlastní život, se stali newyorkští hasiči. Spěchali na pomoc lidem uvězněným v hořících budovách WTC, odkud ostatní utíkali. V budovách, kde hořící palivo z letadel a částečná destrukce budov způsobili, že se lidé nebyli schopni sami zachránit. Na pomoc vyrazilo na 200 hasičských jednotek, posílených i o další kolegy hasiče, kteří ten den neměli službu. Hasiči nasazovali své životy v hroutících se budovách, aby zachránili co nejvíce osob. Nepřipouštěli si, že by mohlo dojít k celkové destrukci „dvojčat“, i když na druhé straně si byli určitě, vzhledem ke svým zkušenostem, vědomi, jakému riziku se osobně vystavují.

Tisíce lidí se podařilo, díky nezměrnému úsilí záchranných složek, dostat do bezpečí. Bohužel teroristické útoky si vyžádaly téměř 3000 obětí, z nichž bylo 343 hasičů. Amerických hasičů, jež se nikdy nevrátili domů. Zemřeli na místě zásahu, při výkonu svého povolání. V přímé souvislosti s podmínkami na místě zásahu došlo k následným úmrtím dalších, několika set hasičů, záchranářů a policistů, a to vlivem záchranných prací v nebezpečném, nedýchatelném, prašném a jedovatém prostředí trosek zřícených budov.

Tyto tragické události jsou pro nás příležitostí k připomenutí si hrdinného nasazení hasičů, ale i policistů a ostatních záchranářů, členů složek IZS, kteří doslova každý den nasazují své životy, aby ochránili životy druhých.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, generálmajor Vladimír Vlček, uspořádal dne 8. září 2021 pietní akt v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně k uctění památky amerických hasičů, kteří zahynuli při záchraně obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Pietního aktu se zúčastnila řada významných hostů, mimo jiné také Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil, předseda vlády České republiky, pan Andrej Babiš, zástupci z řad poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, členové vlády ČR, zástupci diplomatického sboru a řada dalších.

Pro Hasičský záchranný sbor České republiky, hasiče profesionální i dobrovolné, je ctí i povinností připomínat si památku našich zahynuvších kolegů. Kromě vzpomínky a uctění památky zemřelých, také oslavme hrdinství těch, kteří při záchraně svých spoluobčanů, obětovali svůj život.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

7:34 Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo…