Hlavní město zrevitalizuje a zrekonstruuje Výstaviště Praha Holešovice

03.04.2015 10:16

Hlavní město Praha převzalo Výstaviště Praha Holešovice do své správy a rozhodlo o investici do kompletní revitalizace a rekonstrukce areálu. Jednou ze stěžejních částí procesu je obnova vyhořelého levého křídla Průmyslového paláce.

Hlavní město zrevitalizuje a zrekonstruuje Výstaviště Praha Holešovice
Foto: Výstaviště Praha Holešovice
Popisek: Výstaviště Praha Holešovice

Novým nájemcem areálu se k 1. 1. 2015 stala akciová společnost Rozvojové projekty Praha, která je stoprocentně vlastněna Hlavním městem Prahou a bude v úzké spolupráci s městem celou revitalizaci koordinovat a řídit. „Celkový stav areálu je velmi zanedbaný a to je potřeba změnit,“ říká radní Jan Wolf a dodává: „V první fázi je nezbytné realizovat nejnutnější opravy, jejichž plán byl novým nájemcem připraven a ty si vyžádají během roku nezbytnou investici. Ta byla přislíbena Odborem majetku HMP z jeho rozpočtu, ve výši téměř 50 milionů korun.“ Součástí tohoto plánu je například oprava vytápění, krytiny a venkovního pláště Lapidária a oprava oken, dveří, podlah, omítek a rozvodů v Průmyslovém paláci včetně zajištění obvodového pláště. Dále nezbytné opravy na technickém a strojním zařízení bazénu a na zimním stadionu, strojním zařízení Křižíkovy fontány včetně vnějšího obložení a hlediště. V nejbližší době je také nutné opravit mozaiku na vstupní kolonádě, fontány před vstupem do areálu, řízení systému vytápění včetně čerpadel, veřejné osvětlení, kamerový systém a některé z objektů je třeba zabezpečit do doby jejich rekonstrukce a opravit vstupní brány a oplocení areálu.

Hlavní a nejsledovanější částí obnovy je výstavba levého křídla Průmyslového paláce, které vyhořelo v roce 2008. „Průmyslový palác je krásná secesní budova a historická památka, jejíž původní vzhled zůstane zachován. Interiér však bude odpovídat současným požadavkům, které jsou kladeny na prostory určené ke komerčním účelům tohoto typu,“ říká Martin Kala, předseda představenstva akciové společnosti Rozvojové projekty Praha. „Pokud by vše probíhalo bez komplikací, mohli bychom s výstavbou začít již v roce 2016“, doplňuje radní Wolf. Rada hlavního města Prahy svým usnesením ze září roku 2014 schválila záměr realizace veřejné zakázky pod názvem „Rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce v areálu Výstaviště, Praha 7 – projektové práce“, rozhodla o zahájení zadávacího řízení a jmenovala potřebné komise pro uskutečnění tohoto řízení. Jedná se o veřejnou nadlimitní zakázku, jejímž předmětem je vypracování projektové dokumentace na rekonstrukci a dostavbu budovy Průmyslového paláce. Tato zahrnuje studii využitelnosti objektu, která již byla vypracována, dále pak projektovou dokumentaci pro stavební povolení, a následně prováděcí projektovou dokumentaci. Přípravu veřejné zakázky řídí Odbor evidence, správy a využití majetku HMP. V současné době byla zveřejněna kvalifikační dokumentace a zájemci se mohou přihlásit k účasti do 30. 4. 2015. Rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce musí a plně respektovat požadavky památkové ochrany.

Areál je svým vybavením budovami i prostranstvími, kterými disponuje, místem, jež skýtá velké možnosti rozvoje. Je ideálním prostorem pro veletržní a kongresovou činnost, výstavnictví, kulturu a vzdělávání. Nabízí skvělé prostory pro různé typy eventů, relaxaci, zábavu i sport. „Je prostorem multifunkčním a zejména z tohoto potenciálu obsahově vychází i koncepce obnovy areálu,“ shrnuje Martin Kala a upřesňuje: „Budoucnost areálu je v tom, že bude maximálně splňovat kritéria takového prostoru pro 21. století“. Areál by měl nabídnout kulturní a společenskou zónu i zóny pro relaxaci a sport. Budoucí aktivity jsou směřovány na ideální propojení volnočasových aktivit vně, které nabízí zejména přilehlý park Stromovka a aktivit, jež nabídne areál výstaviště.

„Revitalizace a rozvoj prostoru holešovického výstaviště patří mezi priority Hlavního města Prahy a holešovické výstaviště by se mělo stát fungujícím a ekonomicky vyváženým subjektem, který propojí komerční, kulturní a společenské aktivity tak, aby byl přínosnou součástí regionu v co nejširším měřítku,“ říká radní Jan Wolf a doplňuje: „Hlavní město Praha vyčlenilo na celkovou revitalizaci areálu Výstaviště Praha Holešovice částku 1,5 miliardy korun. Tyto finanční prostředky budeme investovat postupně. Pro letošní rok počítáme s investicí do výše 111 milionů korun.“ Z té budou hrazeny např. náklady spojené s vyhotovením projektové dokumentace, realizací veřejné zakázky k rekonstrukci a dostavbě Průmyslového paláce, náklady spojené s dalšími projekty a investice například do inženýrských sítí. Samotnou dostavbu Průmyslového paláce by chtělo město Praha realizovat za odhadem 600 milionů, ale bude velmi záležet na předloženém projektu, multifunkční využitelnosti a stavba musí být energeticky nenáročná.

„Rozvojové projekty Praha nejsou jen pronajímatelem prostor, ale zaměřují se i na svou vlastní programovou tvorbu. 23. března byl připraven interaktivní zábavný program v rámci Dne pro handicapované, na 31. května chystá programové oddělení na Výstavišti Praha Holešovice velký Dětský den a poslední srpnový víkend nabídne velkou akci s názvem Den IZS“, říká Martin Kala. Dále připravujeme vinobraní, oslavy Adventu a mnohé další zajímavé novinky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní divadlo: Jedna vesnice, jeden kostel, mnoho osudů…

21:25 Národní divadlo: Jedna vesnice, jeden kostel, mnoho osudů…

Kytice Karla Jaromíra Erbena bude mít v režii SKUTR premiéru 28. 2. a 1. 3. v Národním divadle.