Hnutí Pro život: Národní pochod pro život a rodinu podpoří požadavky na investice do rodin se třemi a více dětmi

26.04.2019 9:04

V sobotu 27. dubna se bude v Praze konat již 19. Národní pochod pro život a rodinu. Více než 7 tisíc lidí z celé České republiky podpoří myšlenku, že každé počaté dítě má dostat šanci žít. Akce bude zahájena bohoslužbou v katedrále sv. Víta, bude pokračovat programem na Klárově a zakončena bude pochodem centrem Prahy na Václavské náměstí.

Hnutí Pro život: Národní pochod pro život a rodinu podpoří požadavky na investice do rodin se třemi a více dětmi
Foto: hnutiprozivot.cz
Popisek: Hnutí Pro život ČR - logo

Organizátorem akce je Hnutí Pro život ČR, které usiluje o obnovu společenského respektu k životu nenarozených dětí. „Naší snahou je předcházet zbytečným potratům, pomáhat zvláště ženám, které se cítí být k potratům nuceny, a také těm, které mají po potratu psychické potíže,“ říká Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci provozované Hnutím Pro život ČR a tisková mluvčí.

Letošním pochodem chce Hnutí Pro život ČR podpořit snahu poslanců Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, aby alespoň zlomek z půl biliónu korun z evropských fondů na období 2021 až 2027 byl využit na podporu rodin se třemi a více dětmi. „Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro pět tisíc počatých dětí jenom proto, že stát neumí ocenit demografický přínos ekonomicky aktivních rodin s více dětmi,“ říká Zdeňka Rybová. Ženy se dvěma dětmi žijící ve funkčních vztazích jsou nejpočetnější skupinou žen, která každoročně podstupuje umělý potrat.

Podle předsedy Hnutí Pro život ČR, Mgr. Radima Ucháče, je podpora těchto rodin zásadní i z pohledu státu, protože může přispět k zastavení negativního demografického vývoje a tím pádem taky k řešení řady problémů, například s financováním důchodů. „Velké množství finančních prostředků z evropských fondů se promrhalo na nesmyslné projekty. U investic do dětí se nic takového nemůže stát. Je to investice, která se státu vždy vyplatí,“ říká Radim Ucháč a poukazuje na závěry důchodové komise z roku 2017, podle kterých ekonomicky aktivní rodina s dětmi oproti ekonomicky aktivní rodině bez dětí odvede za životní cyklus do státního rozpočtu o 3,5 milionu korun více na každé dítě, které vychová (při aktuální daňové úpravě a výdělku všech zúčastněných ve výši průměrného platu). „Ve srovnání se státními investicemi do integrace ekonomických migrantů je navíc investice do dětí v podstatě bezriziková,“ dodává Radim Ucháč.

Ulehčit rodinám přijetí počatého dítěte patří k dlouhodobým cílům Hnutí Pro život ČR. Iniciovalo například poslaneckou novelu, která umožní vyplacení nevyčerpané části rodičovského příspěvku mimo jiné při nečekaném početí a narození dalšího dítěte. „Novela nyní čeká na první čtení a věříme, že projde. Vláda k ní vydala neutrální stanovisko a podpořili ji poslanci napříč politickým spektrem,“ říká Radim Ucháč.

Záštita významných osobností

Záštitu pro letošní ročník Národního pochodu pro život a rodinu poskytli prezident České republiky Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka.

Podpora projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ neustále roste

K významným aktivitám Hnutí Pro život ČR patří projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Nabízí pomoc ženám, které se cítí být okolím nebo okolnostmi nuceny k podstoupení potratu. V současné době jej podporuje 57 zdravotnických zařízení a 89 měst a obcí. Za poslední rok se do projektu zapojily další nemocnice, například nemocnice v Kladně, Českých Budějovicích, Čáslavi nebo Českém Krumlově, a záštitou jej podpořily například Olomouc, Brno, Jičín, České Budějovice nebo Čáslav.

Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podporuje také řada známých osobností, především lékařů, psychologů, ekonomů, ale i herců, zpěváků nebo novinářů. „Jsou mezi nimi i lidé, kteří mají se ztrátou dítěte osobní zkušenost a vědí, jak to změní váš život, jaká je to ztráta,“ říká Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“.

Hnutí Pro život ČR zároveň provozuje již 13 let Linku pomoci, která nabízí bezplatnou podporu ženám i jejich rodinám v období očekávání narození dítěte i psychoterapeutickou pomoc ženám, které se vyrovnávají s následky umělého nebo spontánního potratu. Kromě vlastního poradenství také zprostředkovává kontakt s odborníky z řady oblastí, zejména s gynekology, genetiky, sociálními pracovníky, psychology, rodinnými a výchovnými poradci, právníky, krizovými pracovníky azylových domů či duchovními.

Aktivity spolku ve zdravotnictví

Před půl rokem se Hnutí Pro život ČR podařilo ve spolupráci s Českou gynekologickou a porodnickou společností dosáhnout významné dohody se zdravotními pojišťovnami. Ty umožní gynekologům věnovat více času na poradenství ženám, které zvažují umělý potrat. „Pokud žena zvažuje umělý potrat, je její gynekolog jednou z autorit, která jí může informovat o alternativních možnostech řešení její životní situace,“ říká Radim Ucháč.

Toto poradenství však většině gynekologů zdravotní pojišťovny nehradily, někteří však pro toto poradenství využívali obecný mezioborový zdravotní výkon nazývaný Edukační pohovor s nemocným či rodinou. Zdravotní pojišťovny nyní deklarovaly, že pokud smluvní gynekolog požádá zdravotní pojišťovnu o rozšíření smluvně dohodnutého rozsahu služeb o tento mezioborový výkon, bude mu vyhověno.

Zpráva důchodové komise (činné při MPSV v letech 2014 až 2017) k výpočtu transferového příspěvku rodin do státního rozpočtu ZDE

Usnesení Výboru pro sociální politiku PS PČR o podpoře rodin s třemi a více dětmi ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistí dotace z OPŽP

18:34 SFŽP: Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistí dotace z OPŽP

Především obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Další dotace…