Horská služba: Mezinárodní lavinový a kynologický kurz v Krkonoších

16.01.2023 8:24 | Tisková zpráva

Takto by se dal v letošní sněhově velice chudé zimě charakterizovat lavinový a psovodský mezinárodní kurz, který proběhl v posledních dnech na Richtrových boudách nad Pecí pod Sněžkou.

Horská služba: Mezinárodní lavinový a kynologický kurz v Krkonoších
Foto: Horská služba
Popisek: Horská služba, logo

Všech 40 účastníků (30 psovodů se svými čtyřnohými kolegy a 10 lavinových preventistů) ze tří evropských zemí, Česka, Slovenska a Slovinska přijíždělo na kurz se smíšenými pocity, ale průběh ukázal Krkonoše jako „hory neomezených možností“.

Organizátorům kurzu se podařilo najít lokalitu, která plnohodnotně prověřila schopnosti psů, psovodů i lavinových preventistů. Čtyři stanoviště pro psovodské činnosti. Jedno speciálně pro mladé psy, druhé prověřující schopnosti psovodů, kdy řeší pohyb psa na laviništi a zároveň pracují s lavinovým vyhledávačem. Třetí, náročné, prověřilo vytrvalost psů a schopnost znovunasazení po nucené přestávce v rámci rozsáhlé laviny.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17716 lidí

A čtvrté, na kterém čekaly na psy předměty rozmístěné na povrchu laviniště, které musely být nalezeny z důvodu predikce pozice zasypaných osob. Lavinoví preventisté měli připravena tři stanoviště, na kterých prováděli srovnávací testy lavinových vyhledávačů, techniku a praxi ve vyhledávání se systémem RECCO a třetí se zaměřením na testy stability sněhové pokrývky, pozorování a zpracování záznamu profilu sněhové pokrývky. 

Těchto sedm plnohodnotných pracovišť bylo doplněno řadou přednášek a diskusí ohledně lavinové problematiky a pátrání. Hosty kurzu byli v rámci jednoho dne policejní kynologové a operátoři dronů, kteří řešili součinnostní problematiku a možnosti spolupráce při akcích v terénu.

Mimořádné poděkování všech účastníků kurzu patří Ministerstvu vnitra, které umožnilo pořádání kurzu v jejich zařízení a speciální poděkování patří pí. Schwarzové za gastronomickou nadstavbu, kterou si všichni velice pochvalovali.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…