Hospodářská komora: Ministryni průmyslu a obchodu na první cestě do zahraničí doprovodí zástupci strojírenství a lázeňství

11.9.2018 12:54 odp.

Podnikatelská delegace složená ze tří desítek zástupců firem působících v energetice, výrobě vlaků, tramvají a nákladních aut i lázeňských službách dnes odletí na čtyřdenní podnikatelskou misi do Ázerbájdžánu a Gruzie. Do těchto kavkazských zemí doprovodí na pracovní cestě ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Podnikatelskou delegaci povede viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Hospodářská komora: Ministryni průmyslu a obchodu na první cestě do zahraničí doprovodí zástupci strojírenství a lázeňství
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora České republiky v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku pořádá Česko-ázerbájdžánské podnikatelské fórum, po kterém se uskuteční dvoustranná jednání českých a ázerbájdžánských firem. Po skončení akce odletí do Gruzie, kde je čekají ve čtvrtek ve městě Tbilisi a pátek v Batumi další Česko-gruzínská podnikatelská fóra a B2B jednání. Na páteční akci vystoupí také předseda vlády Adžárie Tornike Rijvadze.

České firmy loni vyvezly do Ázerbájdžánu zboží za 2 mld. korun, hlavně konstrukční materiály pro stavbu železničních a tramvajových tratí ze železa a oceli a osobní auta. Dovoz do ČR z Ázerbájdžánu je přitom více než desetkrát vyšší.

Příležitosti pro české firmy skýtá zvláštní ekonomická zóna, která vzniká okolo přístavu Alat 80 km jižně od Baku. Zóna by měla zaručovat nulovou daňovou zátěž a celní úlevy. Velkou příležitostí je i otevření železničního koridoru Baku-Tbilisi-Kars, který Ázerbájdžán spojí přes Turecko s evropskou železniční sítí a současně usnadní logistiku zboží přes Střední Asii do Číny. Země také modernizuje svoji elektrickou přenosovou soustavu.

V objemu asi 2 mld. korun vyvážejí české firmy své výrobky také do Gruzie. Velké možnosti jsou v oblasti vývozu nákladních vozidel, neboť stáří v Gruzii používaných nákladních aut často dosahuje i více než 60 let. Uplatnění mohou nalézt také výrobci autobusů, v dlouhodobějším horizontu i trolejbusů a tramvají. Zastaralá je i infrastruktura gruzínských železnic, která bude vyžadovat značné investice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

12:18 Lesy ČR: Obnovená retenční nádrž na Šluknovsku zadrží vodu i v době velkého sucha

Retenční nádrž zvanou „Vojenská“ zrekonstruovaly u Jiříkova na Šluknovsku v severních Čechách Lesy Č…