Hospodářská komora: Ministryni průmyslu a obchodu na první cestě do zahraničí doprovodí zástupci strojírenství a lázeňství

11.09.2018 12:54

Podnikatelská delegace složená ze tří desítek zástupců firem působících v energetice, výrobě vlaků, tramvají a nákladních aut i lázeňských službách dnes odletí na čtyřdenní podnikatelskou misi do Ázerbájdžánu a Gruzie. Do těchto kavkazských zemí doprovodí na pracovní cestě ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Podnikatelskou delegaci povede viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Hospodářská komora: Ministryni průmyslu a obchodu na první cestě do zahraničí doprovodí zástupci strojírenství a lázeňství
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora České republiky v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku pořádá Česko-ázerbájdžánské podnikatelské fórum, po kterém se uskuteční dvoustranná jednání českých a ázerbájdžánských firem. Po skončení akce odletí do Gruzie, kde je čekají ve čtvrtek ve městě Tbilisi a pátek v Batumi další Česko-gruzínská podnikatelská fóra a B2B jednání. Na páteční akci vystoupí také předseda vlády Adžárie Tornike Rijvadze.

České firmy loni vyvezly do Ázerbájdžánu zboží za 2 mld. korun, hlavně konstrukční materiály pro stavbu železničních a tramvajových tratí ze železa a oceli a osobní auta. Dovoz do ČR z Ázerbájdžánu je přitom více než desetkrát vyšší.

Příležitosti pro české firmy skýtá zvláštní ekonomická zóna, která vzniká okolo přístavu Alat 80 km jižně od Baku. Zóna by měla zaručovat nulovou daňovou zátěž a celní úlevy. Velkou příležitostí je i otevření železničního koridoru Baku-Tbilisi-Kars, který Ázerbájdžán spojí přes Turecko s evropskou železniční sítí a současně usnadní logistiku zboží přes Střední Asii do Číny. Země také modernizuje svoji elektrickou přenosovou soustavu.

V objemu asi 2 mld. korun vyvážejí české firmy své výrobky také do Gruzie. Velké možnosti jsou v oblasti vývozu nákladních vozidel, neboť stáří v Gruzii používaných nákladních aut často dosahuje i více než 60 let. Uplatnění mohou nalézt také výrobci autobusů, v dlouhodobějším horizontu i trolejbusů a tramvají. Zastaralá je i infrastruktura gruzínských železnic, která bude vyžadovat značné investice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM představil nový grafický design stránek www.nabidkamajetku.cz

22:20 ÚZSVM představil nový grafický design stránek www.nabidkamajetku.cz

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) spustil novou grafickou podobu stránek www.…