Ze šetření 2020 Economic Survey, do kterého se letos zapojilo 53 tisíc podniků z 28 zemí, vyplynulo, že evropské podniky se nejvíce obávají vývoje domácí poptávky v příštím roce. Oproti loňsku se ale výsledky výrazněji liší země od země. Západní země se více obávají možného oslabení zahraniční poptávky, země střední a východní Evropy včetně ČR hlavně napjaté situace na trhu práce.
Výraznější rozdíly jsou i v rámci samotné ČR. Zatímco zpracovatelský průmysl trápí spíše ceny energií a surovin a zahraniční poptávka, ve stavebnictví je to zejména domácí poptávka, ve službách pak administrativní zátěž.
Obavy z přístupu firem k financím nebo riziko kurzových změn nadále hrají jen okrajovou roli podobně jako hrozba spojená s brexitem. Evropské podniky těmto úskalím rovněž nepřikládají důraz. Jednou z mála výjimek je Německo, kde firmy vnímají brexit výrazně negativně, s 46 % respondentů se stala třetí nejvíce palčivou překážkou rozvoje podnikání v SRN.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi
Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…