Hvězdárna Ďáblice slaví šedesát let. Představila světově unikátní projekt pro handicapované

11.11.2016 21:50

Hvězdárna Ďáblice v rámci oslav šedesátého výročí svého provozu představila unikátní projekt pro bezbariérové astronomické pozorování. Hvězdárna tak jako jediná v České republice umožňuje přímé astronomické pozorování velkým dalekohledem handicapovaným lidem z invalidního vozíku. Tento projekt je ojedinělý i v evropském a světovém měřítku.

Hvězdárna Ďáblice slaví šedesát let. Představila světově unikátní projekt pro handicapované
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo
reklama

„Jsem rád, že si Praha připsala díky pracovníkům hvězdárny a planetária další unikát. Mnohem důležitější je ale praktický dopad, umožnění přímého vizuálního astronomického pozorování handicapovaným spoluobčanům. Můžete si prohlížet dokonalé fotografie v knize nebo na obrazovce počítače, ale myslím, že teprve pohled dalekohledem do vesmírných dálek přináší skutečný zážitek a je významným prvkem environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), který Praha dlouhodobě podporuje,“ uvedl radní Jan Wolf, do jehož gesce Hvězdárna a planetárium spadá.

„Handicapovaným spoluobčanům věnujeme dlouhodobě pozornost. Planetárium Praha i Štefánikova hvězdárna má systém bezbariérového pohybu ve veřejně přístupných prostorách delší dobu. Ročně nás navštíví přes 300 handicapovaných ať už jako jednotlivci nebo v rámci organizovaných skupin. Bezbariérové astronomické pozorování na hvězdárně Ďáblice je dalším logickým krokem. Zbývá jen vyřešit obslužnou komunikaci, o kterou na Ďáblické hvězdárně usilujeme přes 50 let,“ dodal Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. 

V drtivé většině případů se okulár dalekohledu pohybuje v závislosti na nastavení dalekohledu a jeho velikosti až o jednotky metrů. Je zcela běžné, že vlastní pozorování probíhá ze schůdků nebo žebříčků. Aby mohl handicapovaný pozorovat oblohu, bylo by ho nutné vyzdvihnout do výšky a přiblížit ho k okuláru. Vzhledem k velikosti oblasti, ve které se okulár pohybuje, je nutný nejenom vertikální pohyb, ale také pohyb horizontální, popřípadě natáčení. Takové zařízení se pokusili vyrobit na několika hvězdárnách ve světě, ale zkušenosti s provozem nebyly doposud příliš dobré.

V rámci projektu byl v ďáblické hvězdárně vybudován bezbariérový přístup do objektu hvězdárny. Plošina dopraví vozíčkáře až k dalekohledu a díky vylepšeným prvkům původního dalekohledu umožní pozorování oblohy i z invalidního vozíku bez nutnosti pohybu. Za ideálních podmínek je možné vidět například mlhavé obláčky galaxie vzdálené 20 miliónů světelných let. „Díky unikátní dalekohledové montáži, která zajišťuje, že se okulár při pohybu dalekohledu nehýbe, stačilo jenom vyřešit dopravu k dalekohledu,“ řekl zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner a dodal: „Na první pohled je to jednoduché, ale při vlastní realizaci bylo třeba vyřešit stovky dílčích problémů.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra: Podcastová série EUNIC London se dostala do první dvacítky britského žebříčku

20:32 Česká centra: Podcastová série EUNIC London se dostala do první dvacítky britského žebříčku

Projekt EUNICAST s podtitulem Inspirativní hlasy Evropy, který (nejen) pro britské posluchače připra…