Inflace v únoru lehce nad prognózou ČNB

10. 3. 2015 15:44

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v únoru 2015

Inflace v únoru lehce nad prognózou ČNB
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v únoru 2015 meziročně o 0,1 %.

Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v únoru meziročně nepatrně poklesly. Inflace se tak stále nachází hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Celková meziroční inflace byla v únoru lehce nad očekáváním ČNB. Regulované ceny v meziročním vyjádření v únoru – podobně jako v lednu – mírně vzrostly, zatímco prognóza předpovídala jejich slabý meziroční pokles. Ve stejném směru působil v uvedeném období i o něco mírnější než očekávaný meziroční pokles cen pohonných hmot. Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v únoru rovněž nepatrně vyšší, než očekávala prognóza. Naopak ceny potravin v únoru meziročně poklesly o něco výrazněji oproti prognóze ČNB. Dopady změn nepřímých daní se pak v únoru 2015 vyvíjely zcela v souladu s prognózou ČNB.

Zveřejněná data i nadále potvrzují, že rozhodnutí z listopadu 2013 začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace spojené s propadem poptávky. Promítání oslabeného kurzu koruny do inflace prostřednictvím dovozních cen doznívá, kurz ale nadále přispívá k růstu domácí ekonomiky, která působí směrem ke zvyšování cen. Stávající prognóza ČNB očekává, že se celková i měnověpolitická inflace budou v roce 2015 pohybovat okolo nulových, resp. mírně záporných hodnot a k jejich následnému zvýšení ke 2% cíli dojde během roku 2016. Celkové tlaky na růst spotřebitelských cen se aktuálně vytrácejí, neboť pokles výrobních cen v eurozóně v kombinaci s propadem světových cen energetických komodit vede k výraznému snížení nákladů plynoucích z dovozních cen. Toto jejich protiinflační působení odezní až počátkem roku 2016. Směrem ke zvyšování cen bude naopak na celém horizontu prognózy působit pokračující růst domácí ekonomické aktivity a pozvolna zrychlující dynamika mezd.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa objevila v Jinonicích neregistrovaný chov 34 kusů ovcí

22:16 Státní veterinární správa objevila v Jinonicích neregistrovaný chov 34 kusů ovcí

Státní veterinární správa při společné kontrole s Českou plemenářskou inspekcí a Policií České repub…