Informatici z PEF MENDELU řídí vlaky kamerovým systémem

24.03.2015 17:17

Výpravčí, strojvedoucí nebo dispečer, právě tyto profese možná jednou zmizí z vlakové dopravy. Plynulý provoz podle jízdních řádů mají zajistit nové systémy řízení, kdy vozidlo díky zabudované kameře samo rozpoznává dopravní značky a dokáže pohotově reagovat. Právě takový úkol řešili odborníci z Ústavu informatiky na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně ( PEF MENDELU).

Informatici z PEF MENDELU řídí vlaky kamerovým systémem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak
reklama

„Do vozidla se dá kamera, která snímá trať a rozpoznává značky i situaci na trati, a na základě toho posílá signály, podle kterých se pak vozidlo řídí,“ vysvětlil doc. Ing. Jiří Rybička, Dr., a dodal: „Ve vozidle pak nemusí být dohled, stačí pouze dálkový. Vozidlo vlastně ‚uvidí‘ značku a na základě toho samo zrychlí nebo zpomalí.“

Laboratoř řízení kolejových vozidel, která letos na jaře oslavila první výročí svého fungování, umožňuje na vlakových modelech testovat programy k řízení dopravy na železnici. „Pracujeme také na ovládání dopravy mobilním telefonem,“ naznačil plány do budoucna Rybička. Vlakové modely fungují pod fakultou díky spolupráci s Klubem modelářů železnic Brno, který zde aktuálně připravuje červnovou vícedenní výstavu vlakových modelů.

„Máme tu např. model reálné meziválečné dráhy Veverská Bítýška – Kuřim. Je to model historické trati,“ popsal jeden z exponátů Ing. Pavel Haluza, Ph.D. Vytvořit program, který automaticky řídí vlaky podle jízdního řádu i aktuální situace na trati, mohou studenti informatiky i v rámci nového volitelného předmětu, jenž bude v nabídce fakulty od příštího akademického roku.

„Rádi bychom také navázali spolupráci se Zahradnickou fakultou při tvorbě modelové krajiny,“ potvrdil Rybička, který Laboratoř řízení kolejových vozidel pravidelně zpřístupňuje malým i velkým fanouškům železničních modelů.

Více informací na www.kmz-brno.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSÚ: Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v roce 2019 v přebytku

11:48 ČSÚ: Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v roce 2019 v přebytku

Pravidelné konzultace mezi Eurostatem a Českým statistickým úřadem potvrdily výši salda hospodaření…