Inspekce připomíná prodejcům tabákových výrobků registrační povinnost

23.05.2019 8:17

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) opakovaně upozorňuje maloobchodní prodejce cigaret a tabáku určeného k ručnímu balení cigaret, že od 20. 5. 2019 jim vznikla registrační povinnost pro účely sledovatelnosti tabákových výrobků.

Inspekce připomíná prodejcům tabákových výrobků registrační povinnost
Foto: SZPI
Popisek: SZPI

Kontrolou dodržování této povinnosti je zákonem pověřena SZPI. Za účelem usnadnění komunikace pro dotčené prodejce tabákových výrobků SZPI zřídila dedikovanou emailovou adresu (ZDE), kam se mohou provozovatelé obracet s dotazy souvisejícími s nově vzniklými povinnostmi. SZPI dále doporučuje provozovatelům seznámit se s informacemi na webu SZPI v sekci Sledovatelnost tabákových výrobků (ZDE), zřízené v dubnu 2018. Veškeré pro prodejce podstatné informace SZPI dále shrnula v tiskové zprávě z 8. 2. 2019 (ZDE).

Distributor a prodejce tabákových výrobků, který neprovede uvedenou registraci, nebude moci nabízet cigarety a tabák k ručnímu balení cigaret vyrobené nebo dovezené do EU po 20. 5. 2019. Prodejci mohou doprodat zásoby cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret vyrobené nebo dovezené do EU před 20. 5. 2019 – a tedy ještě neoznačené jedinečným identifikátorem - do jednoho roku, tedy do 20. 5. 2020.

Registrační povinnost pro prodejce tabákových výrobků a navazujících hospodářských subjektů vznikla v souvislosti se vstupem v platnost Prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/574 o technických normách pro zavedení a provoz systému sledovatelnosti tabákových výrobků, jehož cílem je omezit nelegální prodej cigaret na území EU. Základním prvkem Nařízení je označení každého jednotkového balení, tedy například krabičky cigaret, jedinečným identifikátorem a dále přidělení identifikačních kódů všem zapojeným subjektům od výrobců až po první maloobchodní prodejce (trafika, supermarket, internetový obchod, automat). Subjekty tak zaznamenají pohyb každého balení tabákového výrobku od výrobce přes distribuci až ke konečnému prodejci a zaznamenaná data o pohybu tabákových výrobků zanesou do systému úložišť. Tzv. jedinečným identifikátorem se rozumí alfanumerický kód, který se neodstranitelně umisťuje na obal výrobku, může se jednat o datovou matici, QR kód nebo DotCode.

Proces registrace lze zdarma uskutečnit prostřednictvím online formuláře Státní tiskárny cenin (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…