Je chemoterapie v léčbě rakoviny prsu nutná?

17.01.2019 13:48 | Zprávy

Karcinom prsu je druhým nejčastějším zhoubným onemocněním žen v České republice. Ročně je diagnostikovaných přibližně 7000 nových případů. Základem úspěšné léčby karcinomu prsu je časný záchyt nádorového onemocnění a včasná léčba.

Je chemoterapie v léčbě rakoviny prsu nutná?
Foto: archiv
Popisek: ilustrační foto

Běžným léčebným postupem je chemoterapie, tj. aplikace látek označovaných jako cytostatika, které sice ničí nádorové buňky ale nejsou pro ně specifické a proto poškozují i zdravé buňky organismu. Již v roce 2012 publikovali vědci z USA studii o škodlivém účinku chemoterapie na zdravé buňky pacienta, které v důsledku mohou stimulovat růst nádorových buněk včetně zakládání nových odlehlých ložisek, tzv. metastáz v jiných částech těla. Chemoterapie navíc vede k dlouhodobému poškození imunitního systému u pacientek s rakovinou prsu po dobu až 9 měsíců po léčbě. Chemoterapie tedy na jedné straně vede k zmenšování nádorů prsu, ale na druhé straně může zvýšit riziko metastáz do jiných orgánů včetně kostí.

Počátkem ledna 2019 vyšla nově vědecká publikace týmu ze Švýcarska ve spolupráci s USA a Velkou Británii ohledně negativního účinku dvou chemoterapeutických látek paclitaxel a doxorubicin, běžně používaných v léčbě rakoviny prsu. Tato cytostatika stimulují rakovinové buňky k produkci určitých látek, které mimo jiné obsahují bílkovinu zvanou Annexin-A6. Tato bílkovina pak stimuluje některé buňky k uvolnění další bílkoviny CCL2, která napomáhá nádorovým buňkám rakoviny prsu přežít a vytvořit metastázy v plicích, kostech nebo i jiných orgánech těla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Smlouva s Vatikánem

Podle toho, co vím, tak jde o dost kontroverzní smlouvu, můžete mi tak vysvětlit, proč bychom ji měli uzavírat? Jaký prospěch z ní ČR plyne? Nebo je to zas nějaké nařízení EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Podání přehledu za část roku a zaplacení nedoplatku

22:31 VZP: Podání přehledu za část roku a zaplacení nedoplatku

Loni jsem v polovině roku přešla zpět k VZP a nyní nevím, jak mám jako OSVČ podat přehled a zaplatit…