Jihočeský kraj: Ozbrojený útočník, to je pilotní projekt prevence útoku ve školním prostředí

03.02.2017 7:35 | Zprávy

V únoru 2016 Krajský úřad Jihočeského kraje (Odbor sociálních věcí – Oddělení prevence a humanitních činností) ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihočeského kraje a Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje, započal přípravu a realizaci jednotlivých aktivit projektu „Ozbrojený útočník“. Projekt byl podpořen v dotačním programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a Jihočeský kraj se na něm finančně také spolupodílel. Zároveň na projekt přispěla finanční částkou i energetická společnost E. ON. Projekt bude v rozšířené verzi pokračovat i letošní rok.

Jihočeský kraj: Ozbrojený útočník, to je pilotní projekt prevence útoku ve školním prostředí
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Prezentace projektu Ozbrojený útočník.

Projekt „Ozbrojený útočník“ je rozsáhlým souborem preventivních opatření, jejichž hlavním cílem je snížení pravděpodobnosti výskytu hrozby útoku ozbrojeného útočníka ve školním prostředí, zvýšení schopnosti zaměstnanců školy na tuto případnou krizovou situaci účinně a správně reagovat a zmírnit tak možné negativní dopady útoku, a to jak v teoretické, tak i praktické rovině.

Rozsáhlý projekt byl v roce 2016 rozfázován na několik aktivit, plán všech aktivit vytvořila a připravila krajská manažerka prevence kriminality. Následně vytvořený tým specialistů Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby zrealizoval v první části projektu semináře pro zhruba čtyři sta účastníků na téma „Ozbrojený útočník ve škole“. Při sestavování obsahu semináře jsme vycházeli z původního projektu kolegů z Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy. Seminář, jako část projektu byl nabídnut ředitelům všech základních, středních a vyšších odborných škol v regionu. Proškoleni byli zástupci více jak 50 % škol v celém kraji.

Druhá pilotní část projektu byla zaměřena na vybraný vzorek škol z kraje. Do této části projektu se přihlásilo celkem třicet devět škol, realizačním týmem projektu bylo vybráno osm škol zcela různých typů a s různou dispozicí provozních prostor, se zastoupením z každého okresu (z Českobudějovicka byly vybrány školy dvě). Z tohoto počtu jsou čtyři školy zřizované krajem a čtyři školy zřizované obcemi.

V osmi vybraných školách, které splnily v rámci kraje stanovená kritéria, proběhl nejprve bezpečnostní audit se zaměřením na možnost neoprávněného vstupu cizích osob, zjištění skutečného stavu a zhodnocení stávajících bezpečnostních opatření školy včetně následného doporučení, kde pro ředitele a zřizovatele škol zazněly jasné a konkrétní informace, co a jak ve školách zavést, zpřísnit, změnit či vylepšit.

Následně byli v otázce tvorby školní bezpečnostní a krizové směrnice proškoleni vybraní pracovníci zapojených škol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Úspěšná mezinárodní operace PATHFINDER

22:33 Policie ČR: Úspěšná mezinárodní operace PATHFINDER

Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě služby kriminální policie a …