Jihočeský kraj získal ocenění za péči o válečné hroby

26.02.2023 11:54 | Tisková zpráva

Jihočeský kraj získal ocenění za aktivní a příkladnou koordinaci péče o válečné hroby.

Jihočeský kraj získal ocenění za péči o válečné hroby
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Pamětní plaketu převzala dne 23. února z rukou zástupce Ministerstva obrany zaměstnankyně Krajského úřadu Jihočeského kraje Zuzana Lerchová, která má agendu péče o válečné hroby na starosti. Spolu s Jihočeským krajem získal ocenění také Královéhradecký, Liberecký a Olomoucký kraj. 

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 47833 lidí

„Naším dlouhodobým cílem je, aby Krajský úřad Jihočeského kraje byl nejlepším krajským úřadem v České republice. A ocenění, které jsme od Ministerstva obrany získali, je dalším důkazem, že u nás máme skutečné profesionály, díky kterým se nám daří tuto vizi naplňovat,“ uvedl ředitel krajského úřadu Lukáš Glaser a pro zajímavost dodal, že obsahem této agendy je koordinace péče o válečné hroby v rámci 17 obcí s rozšířenou působností. Celkem je v Jihočeském kraji evidováno 1667 válečných hrobů a pietních míst.

„Svou práci se samozřejmě snažím dělat poctivě, ale vůbec mě nenapadlo, že bude takovýmto hezkým způsobem oceněna,“ neskrývala potěšení Zuzana Lerchová s tím, že součástí její agendy není jen pečlivá kontrola písemných podkladů od obcí, ve kterých válečné hroby jsou. Samozřejmostí je také fyzická kontrola stavu hrobů a piteních míst. Paní Lerchová se dále přiznala, že ji její práce opravdu zajímá a naplňuje. Pravidelně proto i ve volném čase sleduje příspěvky k tématu v rámci facebookové skupiny Pietní místa. „Zde se dá najít spousta zajímavých postřehů od lidí, kteří se o problematiku válečné historie aktivně zajímají a sdílejí zde své zkušenosti a záliby,“ upozornila Lerchová.  

Pamětní plaketu za aktivní a příkladnou koordinaci péče o válečné hroby uděluje Ministerstvo obrany právnickým a fyzickým osobám, které se významným způsobem zasloužily o péči, údržbu a úpravu válečných hrobů v České republice nebo v zahraničí anebo se významně angažovaly v oblasti péče o válečné hroby. O jejím udělení rozhoduje ředitel Odboru mimorezortní spolupráce Sekce personální MO na základě odůvodněného návrhu. Pamětní plaketa se předává společně s předávací listinou, a to slavnostním způsobem. Evidenci Pamětních plaket a seznam oceněných vede referát válečných hrobů SP MO.

Popis Pamětní plakety

Základním motivem aversu pamětní plakety je plamen, symbolizující jak všespalující oheň války, tak plamínky svíček na hrobech padlých, i přeneseně věčnou paměť na válečné oběti, kterou je třeba neustále udržovat a ochraňovat. Tvar připomíná také slzu odkazující na smutek pozůstalých. Základní motiv je doplněn stylizovanou stélou s českým lvem, která odkazuje na hroby československých a českých vojáků, padlých za vlast po celém světě až do dnešních dnů. Symboliku doplňují nápisy „Péče o válečné hroby“ a „Ministerstvo obrany České republiky“.

Na reversu pamětní plakety je přes základní motiv plamene položen znak Ministerstva obrany ČR, doplněný v horní části opisem „Ministerstvo obrany“ a v dolní části opisem „České republiky“. Pamětní plaketa je vyrobena z mosazi pokovené starostříbrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…