Jubilejní dárce kostní dřeně se zaregistroval v Nemocnici České Budějovice

10.05.2018 17:51

Počet dárců kostní dřeně roste. Ve čtvrtek 10. května překročil Český národní registr dárců kostní dřeně hranici 80 tisíc. Jubilejním dárcem se v Nemocnici České Budějovice stal pan Jan Švepeš z Trhových Svinů.

Jubilejní dárce kostní dřeně se zaregistroval v Nemocnici České Budějovice
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice

„Sepsal dotazník, odebrali jsme mu zkumavku krve a zanesli ho do registru. Dárce tím slíbil, že když bude kdokoliv na světě potřebovat kostní dřeň, bude ochoten ji darovat,“ říká MUDr. Jana Vondráková, Ph.D., vedoucí lékařka jihočeského registru dárců kostní dřeně z Oddělení klinické hematologie Nemocnice České Budějovice.

Českobudějovická pobočka Českého národního registru dárců kostní dřeně zaevidovala od roku 1992 již 8 tisíc dárců. Každý měsíc se jich zapíše kolem 30. „Pakliže probíhají nějaké mediální kampaně, je jich přirozeně ještě více. Každopádně trend je stále takový, že dárců přibývá,“ zdůrazňuje MUDr. Jana Vondráková.

Čtyři až pět dárců ročně z jihočeské pobočky daruje kostní dřeň konkrétní nemocné osobě. Ta může být odkudkoliv z celého světa.

Samotný odběr kostní dřeně probíhá v Plzni, kde je Koordinační centrum Českého národního registru dárců kostní dřeně. Jedná se o bezbolestný úkon. „Jsou dvě možnosti odběru – buď v celkové narkóze, kdy se kostní dřeň odebírá z pánve, nebo se zhruba čtyři dny aplikují růstové injekce, které vyprovokují kostní dřeň k tvorbě takzvaných kmenových buněk. Ty se pak sbírají z krve. Je na každém dárci, jakou možnost si vybere,“ říká MUDr. Jana Vondráková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Nový biotop pro drobné vodní živočichy uprostřed pastviny u Bartošovic v Orlických horách

22:45 Agentura ochrany přírody a krajiny: Nový biotop pro drobné vodní živočichy uprostřed pastviny u Bartošovic v Orlických horách

Nad obcí Bartošovice v Orlických horách na pravostranném přítoku Bartošovického potoka byl letos dok…