K prevenci rakoviny děložního čípku se v ČR distribuoval 1 milion dávek HPV vakcín

01.02.2016 19:50 | Zprávy

V České republice se od uvedení HPV očkování k prevenci rakoviny děložního čípku distribuoval 1 milion dávek očkovacích látek.

K prevenci rakoviny děložního čípku se v ČR distribuoval 1 milion dávek HPV vakcín
Foto: Cervarix
Popisek: Cervarix

Ačkoliv byla v době uvedení HPV vakcín v roce 2007/2008 cena ve výši okolo 10 tisíc korun, byl o očkování velký zájem. Naopak dnes, kdy mají české dívky HPV vakcíny hrazeny z prostředků zdravotního pojištění, zájem klesá. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se optimální míra proočkovanosti pohybuje kolem 80 %. Tuto hranici překročila Česká republika naposledy v roce 2012 (82,4 %). Za loňský rok      se proočkovanost 13letých dívek odhaduje okolo 62 %.

S HPV viry, které mohou zapříčinit rakovinu děložního čípku (cervixu), se do pěti let od zahájení sexuálních aktivit setká až 80 % dívek a žen. Proti onemocnění děložního čípku existuje prevence, která pomáhá zabránit rozvoji onkologického onemocnění – tzv. HPV očkování. I na tuto možnost ochrany upozorňuje tradiční Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku, letos již  jubilejní 10. ročník.

Dívky a mladé ženy se lidskými papilomaviry (HPV) nejčastěji nakazí již mezi 15 a 25 lety. K nákaze může dojít už při první sexuální zkušenosti a nemusí se přitom jednat přímo o pohlavní styk. Virus     se přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti. Před přenosem těchto virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom. Přetrvávání infekce HPV viry může vést k rozvoji onemocnění děložního čípku. Celý proces rozvoje rakoviny trvá obvykle několik let.
Zákeřnost nemoci spočívá mimo jiné v nulových příznacích v raném stadiu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.