KHS Jihočeského kraje: U Podolska na Orlíku hygienici zakázali koupání, vysoce nadlimitní jsou tu hlavně sinice

31.07.2020 8:24

Na základě aktuálních výsledků vyšetření jakosti koupacích vod dnes KHS Jihočeského kraje vyhlásila dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání v lokalitě vodní nádrže Orlík u veřejného tábořiště Podolsko. Jde v této koupací sezóně o první zákaz koupání na jihu Čech.

KHS Jihočeského kraje: U Podolska na Orlíku hygienici zakázali koupání, vysoce nadlimitní jsou tu hlavně sinice
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo

„V lokalitě je voda nebezpečná ke koupání. Dle aktuálního rozboru voda neodpovídá hygienickým požadavkům, byly překročeny limitní hodnoty III. stupně ukazatele sinice, dále u ukazatele chlorofyl-a a vytváří se tu vodní květ. Při koupání a vodní rekreaci v této lokalitě hrozí akutní poškození zdraví. Včera jsme proto v lokalitě Podolsko vyhlásili dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání, který platí do odvolání,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

V pondělí byly provedeny kontrolní odběry koupacích povrchových vod v lokalitách, na kterých byla při posledním rozboru minulý týden zjištěna zhoršená kvalita vody, popřípadě voda nevhodná ke koupání.

Zatímco voda u Podolska na Orlíku dnes dostala při známkování jako ve škole první letošní pětku, voda na Orlíku u autokempu Radava dostala uspokojivější trojku. V lokalitě je zhoršená jakost vody, která přináší mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci.  U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se proto doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Podobnou zámku dostala i voda v rybníku Hejtman na Jindřichohradecku. Tento týden má trojku. V lokalitě je zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty u ukazatelů sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Lokalita Staňkovský rybník má čtyřku. „V lokalitě je dle aktuálního rozboru voda nevhodná ke koupání, byl zjištěn zvýšený výskyt indikátoru fekálního znečištění, dále je překročena hodnota ukazatele sinice, vodní květ a chlorofyl-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ doplnila ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální KHS Jihočeského kraje ing. Jitka Pillerová.

Lokalita na vodní nádrži Lipno u pláže v Horní Plané byla hodnocena stupněm 3. V lokalitě je zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice, chlorofyl-a a průhlednost.

Všechny zbývající sledované lokality na Lipně – tedy u pláže v Černé v Pošumaví a u pláže v Lipně nad Vltavou -  byly dle předchozích výsledků rozboru vzorků koupacích povrchových vod hodnoceny jako vody s mírně zhoršenými vlastnostmi. V příštím týdnu bude voda odebírána v pondělí 3. 8. a výsledky rozborů budou k dispozici ve čtvrtek 7. 8.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Rallye Rejvíz po sedmé

22:07 Policie ČR: Rallye Rejvíz po sedmé

V Koutech nad Desnou se konalo další mezinárodní klání soutěže prvosledových hlídek .