KRNAP: Evropa pomohla lidem a přírodě Krkonoš už více než půl miliardou korun

12.05.2019 7:36

Na 9. květen připadá Den Evropy. Při této příležitosti chceme připomenout, že díky Evropské unii má Správa Krkonošského národního parku příležitost prostřednictvím řady projektů, které realizuje, zlepšovat život a podmínky návštěvníků Krkonoš i místních obyvatel.

KRNAP: Evropa pomohla lidem a přírodě Krkonoš už více než půl miliardou korun
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

S pomocí evropských financí rovněž chráníme křehkou přírodu národního parku. Jen v současném plánovacím období od roku 2014 se nám pro Krkonoše podařilo získat 533 132 254 korun. A to hovoříme pouze o našich vlastních projektech – se započítáním projektů obcí a dalších žadatelů by objem pomoci byl ještě mnohem vyšší.

"V plánovacím období 2014–2020 jsme už ukončili projekty za 35 501 318 korun, v běhu jsou projekty za 283 198 822 Kč a dále máme schválené projekty za 214 432 114 korun," vypočítává ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. "Za tyto peníze opravujeme turistické chodníky jako například loni cestu mezi Horními Mísečkami a Jestřabími Boudami nebo budujeme turistickou infrastrukturu, třeba naučné stezky, přičemž zatím poslední vzniká ve Svobodě nad Úpou a jejím tématem je svobodský kras," říká Böhnisch. Evropské peníze jdou i do péče o naše kulturní dědictví. S pomocí evropských dotací jsme zrekonstruovali pasecký Památník zapadlých vlastenců včetně jeho expozice nebo zrestaurovali Kavánovo mistrovské dílo – monumentální plátno Kotel v Krkonoších.

Velký objem uvedených finančních prostředků ale míří přímo do ochrany přírody. S pomocí dotací realizujeme projekty jako Inventarizace krasových jevů regionu Krkonoš, který si klade za cíl odborně zrevidovat všechny krasové jevy, zdokumentovat vybrané jeskyně, vyhodnotit jejich vodní režim a zpropagovat podzemí Krkonoš. Dalším projektem, který stojí za zmínku je Revitalizace mokřadů, jehož snahou je navrátit původní vodní režim na lokality dříve uměle odvodněné. Díky evropským financím také můžeme zdokumentovat různé složky přírody Krkonoše. Probíhá bryologický průzkum, výzkum nočních motýlů nebo třeba celoplošné mapování současného rozšíření cévnatých rostlin Krkonoš. Evropská unie také podpořila projekty, jejichž snahou je záchrana kriticky ohroženého tetřívka obecného.

Krkonošský národní park je jedním z nejnavštěvovanějších přírodních území v Evropě. Zdejší unikáty chrání i evropská legislativa v podobě soustavy Natura 2000. Proto je zcela přirozené, že celá řada dotací plyne z unie právě do našeho regionu na péči, zachování či zlepšení současného stavu celého regionu.

Den Evropy slavíme 9. května jako jeden ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

22:49 Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

Předseda Federální energetické regulační komise (Federal Energy Regulatory Comission, FERC) Neil Cha…