KRNAP: Práce na krkonošských loukách opět začínají

08.05.2021 7:31

Vedle arkto-alpínské tundry a krkonošských lesů, jsou právě zdejší louky fenoménem, pro jehož cennost byl vyhlášen Krkonošský národní park a mnohem později Evropsky významná lokalita Krkonoše.

KRNAP: Práce na krkonošských loukách opět začínají
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Správa KRNAP již více jak dvacet let podporuje návrat pravidelného hospodaření na loukách. Prostředky na péči získává kombinováním tří hlavních finančních zdrojů – dvou programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. Jen v loňském roce činily prostředky v souhrnu 11 mil. Kč a podpořily péči na více jak 700 ha krkonošských luk. Péče o louky a travní porosty je dále podporována i z Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, přičemž Správa KRNAP je zde zodpovědná za dohodu s hospodáři o nastavení pro Krkonoše nejvhodnějších typů zemědělských prací, sečí, pastev apod.

V letošním roce vkročí do své druhé poloviny v současnosti nejrozsáhlejší luční projekt Obnovný management krkonošských luk. V loňském roce jsme ve spolupráci se 46 místními hospodáři zajistili péči o 355 hektarů rozložených po 49 horských lučních enklávách (z těch významnějších např.: Zadni Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Braunovy louky, Sklenářovice).

Každoročně, s příchodem jara, je zapotřebí louky připravit na novou sezonu. Úplně nejdříve se sbírají větve, či celé vývraty, aby následně mohly projet traktory s lučními branami či nastoupit hrabáči s hráběmi. V nižších polohách je možné potkat traktor s lučním válcem. Pomocí jarního vláčení nebo ručního vyhrabávání jsou louky zbaveny polehlé nerozložené stařiny a zarovnány nerovnosti po rytí černé zvěře či krtcích. Vláčení příznivě podporuje vsakování jarní vláhy, rozklad a dostupnost živin, navíc vytváří prostor pro leckdy konkurenčně slabší, zpravidla pěkně kvetoucí a nezřídka chráněné druhy rostlin.

Jarní období je díky své vlhkosti též vhodné k doplnění některých živin, zejména vápníku. Vápník je podstatnou živinou, která rostlinám umožňuje využít ostatní v půdě pevně vázané výživové látky. Na správný a vyvážený jídelníček jsou opět nejcitlivější nejvzácnější druhy rostlin – například orchideje. Pokud jej nemají, neprosperují či zcela mizí. Na místo dříve využívaného dřevného popela je dnes využíván mletý nebo granulovaný dolomitický vápenec. Dolomitický vápenec vedle vápníku obsahuje hořčík, důležitý pro rozvoj kořenů.

Díky systematickému přístupu Správy KRNAP se kontinuálně od devadesátých let daří každým rokem navyšovat rozlohu a zlepšovat kvalitu péče o louky, které po druhé světové válce pozbyly své tradiční hospodáře. Pomalu, těžce, ale přeci jen, opět získáváme ztracené zkušenosti zemědělců, ochranářů, vlastníků pozemků, ale i turistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Největší průchozí voliéru La Pampa obývá šest druhů ptáků a jeden druh savce

20:31 Zoo Ostrava: Největší průchozí voliéru La Pampa obývá šest druhů ptáků a jeden druh savce

Voliéra La Pampa v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je součástí chovatelsko-expozičního…