Výřezy ploch s náletovými dřevinami provádí naše pracovní četa například na Velkých Tippeltových Boudách nad Velkou Úpou, na lokalitě Nad Velvetou, v Pasekách nad Jizerou, v Dolním Dvoře U Zvonu, na Hromovce, v Horní Dušnici, na Zadních Rennerovkách, Friesových Boudách, ve Sklenářovicích, Bíneru nad Lánovem, v Horních Albeřicích – Krakonošově lomu a v Eliščině údolí.
Náletovými dřevinami, hovorově náletem, rozumíme dřeviny, šířící se zejména semeny z mateřských dospělých jedinců rostoucích v okolních lesních porostech či remízcích. Vlastně se jedná o průkopníky, kteří se snaží pro sebe a svůj druh najít místo k životu. Náletové dřeviny se šíří do lučních porostů, které částečně či zcela pozbyly pravidelnou hospodářskou péči sečí nebo pastvou. Na loukách se zprvu objevují keře, zpravidla hloh nebo růže šípková, později semenáčky listnatých a jehličnatých stromů. Z luk naopak pomalu mizí druhy rostlin milující světlo, a jsou nahrazovány druhy, které lépe snáší zastínění. Louky se tak relativně rychle mění v les. V nižších polohách ve smíšený, ve vyšších polohách jehličnatý. To je znamením nadcházejícího zániku květnatých luk, ztráty druhového bohatství kvetoucích bylin i řady hmyzích druhů, ale i odkazu minulých generací lidských obyvatel Krkonoš. Nálety na neobhospodařovaných loukách vyrostou za pár let. Návrat louky zpět k její původní květnaté bohatosti může trvat mnohem déle.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva