Kanaďanům kvůli levné ropě zdražilo hovězí

15.12.2014 12:58

Kanaďané dnes platí za litr benzínu v přepočtu asi dvacetikorunu. Oblíbené hamburgery a hovězí steaky jim ale za uplynulý rok pořádně zdražily. Kilogram mletého hovězího o čtvrtinu na skoro 12 kanadských dolarů (asi 230 Kč), roštěnec vychází na více než jednadvacet dolarů za kilogram.

Kanaďanům kvůli levné ropě zdražilo hovězí
Foto: URS Czech
Popisek: Kráva, ta je v tom nevinně.

Co má ropa společného s hovězím? V Kanadě, která je třetím největším producentem ropy na světě, hodně. Většina ropy se těží ve třech "prérijních provinciích" - Manitobě, Saskatchewanu a Albertě. V nich se ale zároveň chová nejvíce skotu. Kovbojové už delší dobu utíkají z rančů na ropná pole, neboť u krav a telat si v průměru vydělají 3740 kanadských dolarů měsíčně (v přepočtu zhruba 72 tisíc korun), kdežto u ropných vrtů více než šest tisíc dolarů (115 tisíc korun) měsíčně.

"Potřebuji alespoň čtyři lidi, ale vůbec je nemohu sehnat," svěřil se agentuře Bloomberg sedmapadesátiletý Tim Steward, jehož stáda na ranči Rockglen v provincii Saskatchewan dohromady čítají na čtyři tisíce hlav. Jak dodává, kdyby se našel kupec, ranč, který jeho rodina vlastní od roku 1910, by prodal a šel si hledat štěstí jinde.

"Zemědělství může svými mzdami těžko soupeřit s ropnými firmami. Přitom získat a udržet si lidi je pro rančery v současné době naprosto zásadní," podotýká Greg Bowie, šéf Svazu chovatelů skotu z provincie Alberta.

Kanadští rančeři, jimž utíkají dělníci, museli výrazně omezit stavy skotu. Podle vládních statistik mají dnes přibližně 13 milionů dobytčat, což je nejméně od roku 1993. Jakoby nestačily předchozí pohromy, které je nutily k vybíjení stád - nemoc šílených krav, slintavka a kulhavka, v roce 2011 a letos povodně.
Zpracovatelé sice chovatelům platí vyšší ceny, ale co je to platné, když současně prudce zdražilo krmivo potřebné pro výkrm mladých zvířat.

Kanada zatím zůstává osmým největším vývozcem hovězího na světě, ale někteří tamní zpracovatelé masa ho už začínají dovážet ze sousedních USA. Ale ani tam se situace nevyvíjí dobře, neboť klíčové produkční oblasti jako například Texas stále pociťují neblahé důsledky katastrofálního sucha z roku 2012.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zájem o cestování stále roste. Letiště Praha odbavilo v srpnu téměř 700 tisíc cestujících

10:04 Zájem o cestování stále roste. Letiště Praha odbavilo v srpnu téměř 700 tisíc cestujících

Pražským letištěm v srpnu prošlo bezmála 700 tisíc cestujících, což představuje nárůst o 102 procent…