Kardinál Duka na návštěvě metropole Ukrajiny

15.11.2013 9:09 | Zprávy

Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, navštívil ve dnech 29. 10. – 1. 11. 2013 Kyjev.

Kardinál Duka na návštěvě metropole Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Chrámu svatého Víta na Pražském hradě sloužil kardinál Dominik Duka půlnoční bohoslužbu

Kolébku východního křesťanství, matku ruských měst, město, které bylo ve středověku vnímáno jako nejvýchodnější velkoměsto chránící křesťanskou víru. Město, které spolu s magdeburským právem a polsko-litevskou vládou přijalo mnoho západoevropských hodnot. Město, jež však také bylo schopno komunikovat s novou velmocí, která vyrostla v Moskvě jako důsledek dědictví Kyjevské Rusi. Město, které tradičně stojí na rozhraní několika světů. Město, které prožilo hrůzy 1. světové války, krvavou bolševickou revoluci, organizované hladomory, teror ze všech stran a totální srovnání se zemí ve 2. světové válce v té nejhorší podobě. Hledí na západ i na východ. Je nám velmi blízké i trochu vzdálené, ale je nám zároveň blíže než si chceme často připustit.

Pan kardinál si prohlédl některé pamětihodnosti města. Chrám sv. Michala, který byl postaven již na počátku 12. století a po složité historii definitivně zničen v r. 1936. Znovu však byl postaven v r. 1999 jako replika chrámu z roku 1936. Dále pak chrám sv. Ondřeje, jenž byl postaven na místě, kam měl po Dněpru připlout sv. Ondřej, vztyčit zde kříž a prorokovat vznik Kyjeva, chrám sv. Sofie (Žofie), který založil v 11. století Jaroslav Moudrý a je zasvěcený Boží moudrosti stejně jako Hagia Sofia v Konstantinopoli.

              Kardinál Duka před chrámem sv. Ondřeje

A pak jsme přijeli na to hlavní místo - na Kyjevskopečorskou lávru. Pravoslavný klášterní komplex byl náboženským a kulturním centrem východoslovanského světa. Vznikl v 11. století, a to opět za vlády Jaroslava Moudrého. Strmý břeh nad Dněprem je protkán jeskyněmi, jež po staletí hloubili mniši. Nad nimi se tyčí chrámy a opět září jejich zlaté kopule. Chrámů, které byly obnoveny stejně jako poslední kostelík na Ukrajině, jež se probouzí z děsivé noci 20. století. Komplex je velmi rozsáhlý a časové omezení nám neumožňovalo navštívit vše, ale zážitek na tak promodleném místě je velmi hluboký. Fascinují také tisíce mladých lidí, kteří v době místních prázdnin přijíždějí na prohlídku duchovního a kulturního symbolu země.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

22:03 NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

Razítko připomíná 170. výročí prvního vydání knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové.